logo

reklam

Haberini Yayınladığımız Cami’nin Projesi Hazırlandı

22 Nisan 2015 tarihinde gazetemiz ve www.amasyayorum.com sayfamızda haber olarak yer alan Kızılkışlacık köyü tarihi camisi restorasyon projesi hazırlandı.

Amasya merkeze bağlı bulunan Akdağ yöresinin tarihi ve büyük köylerinden olan Kızılkışlacık köyü Kurulduğu yerin heyelan bölgesinde bulunması nedeniyle 1985 yılında Devlet tarafından yapılan afet konutlarına taşındı. Kızılkışlacık köyü eski yerinde kalan tarihi camisi o günden sonra bakımsızlık nedeniyle harabeye dönmüş ve 2014 yılında Araştırmacı ve Suluova Akdağlılar Derneği Başkanı Yazar Yılmaz Keten tarafından fotoğraflanarak 22 Nisan 2015 tarihinde gazetemiz ve www.amasyayorum.com sayfamızda habere konu olmuştu.

Suluova Akdağlılar Dernek Başkanı Yılmaz Keten “Köy muhtarı İbrahim Gök’ün gayretleri ve müracaatları neticesinde Amasya Valiliği ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından programa alınarak Caminin Restorasyonu ve taşınarak yeni köy yerine kurulması projesi hazırlanmıştır.”

“Bölgemiz tarihi ve kültürel özelliklerinden olan Kızılkışlacık Camisi projesine desteklerinden dolayı Amasya Valisi Sayın Salih IŞIK’a, eski Amasya Valimiz Sayın İ. Halil Çomaktekin’e, İl Genel Meclisi Başkanını Mustafa Çıttır’a, Özel İdare Genel Sekreteri Faruk Aykutlu’ya, Plan Proje Yatırım İnşaat Müdürü Zerrin Yelken’e İnşaat Mühendisi Emre Taşdelen, İnşaat Teknikeri Mustafa Kılıç’a, Amasya Valiliği Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Koordinatörü Mimar Fatma Keten’e Akdağ Camiası adına ayrıca teşekkür ederiz. dedi

Tarihi Kızılkışlacık Cami Özellikleri

1865 yılında Osmanlı Mimari özellikleri ile yapılan eski Kızılkışlacık Köyü girişinin sağında ve köy yerleşiminin doğusunda bulunan Ahşap cami boyuna dikdörtgen planlı (15×9 m) üst örtü kırma çatılı olup üzeri alaturka kiremitle kaplıdır.

Çift kanatlı, dövme kilitli, işlemeli ahşap kapıdan girilen camii sonradan yenilenmiş olan dört adet ahşap sütunla desteklenmektedir. Kıbleye göre sağ tarafından girilen caminin giriş kapısının hemen yakınında mahvil merdiveni ve odunluk kapısı bulunmaktadır. Mihrap ve minberin tam karşısında, 15 metrelik bütün kiriş üzerinde taşınan ahşaptan kadınlar mahvili bulunmakta, Mahvilin arka ve alt kısmında odunluk olarak depo bulunmaktadır.

Caminin Mahvil direklerinin bulunduğu çatı taşıyıcısı kiriş 17 metre uzunluğunda balta ile düzeltilmiş bütün ağaç olarak kullanılmıştır, Caminin iç duvarlarının tüm cepheleri Geç Dönem Osmanlı motifleri içeren sıra dışı tarzı ile kalem işi tekniğiyle süslenmiş, halı desenli büyük panolarla kaplanmıştır, Üst çatı taşıyıcılarının da bütün ağaçlardan yapılan Caminin ahşaptan kabartma olarak yapılmış çiçek(sütleğen) motifleriyle süslü tavanı özelliklerini korumaktadır. 4 adet üst kıble tarafı, sekiz adet alt pencere ile aydınlatılan ve bunlardan batı tarafında bulunan iki tanesi kapatılarak niş şeklinde kullanılmıştır. Pencere korkulukları ahşap işleme olarak birbirine geçme şeklinde yapılmış ve sağlamlıklarını korumaktadır. Pencere nişlerinin etrafı mavi-beyaz kalem işi motiflerle bezenmiştir. Kıble tarafı pencerelerinin önünde tespih kürsüleri bulunmaktadır. Mihrabın doğu tarafında iki pencere arasında ahşaptan vaaz kürsüsü, mihrabın batısında ise ahşap süslemeli mimberi yer almaktadır. Mimberin çiçekli ahşap panoları üzerinde ahşap ustasının adı bulunmaktadır. Minberin batı tarafındaki köşede perdeli itikâf hücresi bulunmaktadır.

Mihrap üzerinde bulunan sıva katmanlarından en altta olanı kireç ve kendir sıva en üstte olanı ise toprak sıva olduğundan caminin daha önce bakım gördüğü anlaşılmaktadır. kireç ve toprak sıva üzerine tekrar kireçle düzeltilme yapılarak kendine özgü desen ve çizim tekniği ile Geç Dönem Osmanlı mimari motifleri kalem işi tekniğiyle işlenmiştir. Mihrabın tam ortasında kandil motifi, köşelerinde ise perde motifi bezemesi yer almaktadır. Mihrabın üst kısmında ise kalem işi olarak Kur-an’ı Kerim ayetleri bulunmaktadır.

kizil-kislacikbasin-1

Kızılkışlacık köyü cami yerleşim pilanı

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle