logo

reklam

HABERLER

Havalimanı genişliyor
Amasya Merzifon Havalimanı terminali büyütülecek. Yolcu kapasitesi terminalin büyütülmesi ile birlikte yıllık artış sağlanacak.
İhalesi 2019 yılında yapılacak projede, Yolcu bekleme alanları, satış noktaları ve ticari alanların yer alacağı ek inşaat ile terminaldeki yolcu kapasitesini ise yıllık artış göstermesi öngörülüyor.
Amasya CHP milletvekili Mustafa Tuncer’in, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından cevaplandırmasını isteği soru önergesinde; Amasya Merzifon Havalanı terminal binasının çok küçük ve yetersiz olduğunu, insanların tıkış tıkış ayakta beklediğini, Merzifon ve Amasya otobüs terminalinin bile Havaalanı terminalinden daha büyük olduğunu, bu bağlamda Amasya Merzifon Havalanı terminal binasının yenilenmesini ve 21.yy’a yakışır hale getirilmesi gerektiğini bildirdi.
Tuncer’in soru önergesini cevaplandıran, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü; Amasya Merzifon Havalanı terminal binasının yetersiz olduğunu bildiklerini ve 2019 yılı yatırım programına aldıklarını, inşaatın da 2019 yılında başlayacağını bildirdi.

Oto Hırsızlığı Şebekesine Darbe
Amasya ile birlikte Ankara ve Tokat illerinde Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekiplerince, 3 aydır yürütülen çalışma sonucunda Ankara ve İstanbul’dan çaldıkları otomobillerin kimlik bilgilerini değiştirdiği tespit edilen şebekeye yönelik geniş çaplı operasyon yapıldı. Eş zamanlı yapılan operasyonda 13 kişi gözaltına alındı. 2 kişi tutuklandı.
Ankara merkezli 3 ilde, çalıntı ya da hacizli otomobillerin motor ve şasi numaralarını değiştirerek satan şebekeye yönelik operasyonda Liderliğini cezaevinde bulunan Ayhan N’nin yaptığı belirtilen şebeke elemanı oldukları iddia edilen 13 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Aramalarda 26 otomobil ile bir otomobile ait parçalar ele geçirildi. Emniyetteki ifadelerinden sonra Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile 9 kişi emniyetten serbest bırakıldı. Adliyeye sevk edilen 4 kişi Cumhuriyet Savcılığınca ifadeleri alındıktan sonra tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edildi.
Mahkemeye çıkan dört kişiden 2 kişi tutuklanırken iki kişide adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.
Operasyonda ele geçirilen otomobiller sahiplerine teslim edildi.

Havalar Soğuyor
AMASYA sıcak havalara veda ediyor. Hava sıcaklıklarında 8 dereceye varan düşüşler yaşanacak. Ayrıca, bugün ve yarından itibaren Amasya’nın büyük bir bölümünde yağış var. Bugünden itibaren Amasya genelinde kuvvetli yağmur var. Yağışın yanı sıra rüzgar da kuvvetli esecek.
Balkanlar’dan gelen bu yağışlı hava ile birlikte sıcaklıklar bu hafta sonuna kadar 8-10 derece azalacak, 5-9 derece aralığına inecek. Yapılan son değerlendirmelere göre; Amasya’nın yüksek kesimleri çok bulutlu ve gök gürültülü sağanak yağışlı olması bekleniyor.
Vatandaşların sel, su baskınları, heyelan ve yıldırım olaylarına karşı tedbirli olmaları istendi.
Amasya’da bugün sağanak yağış ile birlikte hava sıcaklığı gün içerisinde en yüksek 8 derece gece saatlerinde ise 3 dereceye kadar düşmesi bekleniyor.

Döviz kurundaki yükseliş ilaçları vurdu!
Döviz kuru etkisiyle piyasada yüzlerce ilacın bulunamadığı belirtiliyor. Hastalar için hayati önem taşıyan fiyatı yüksek olan bazı ilaçların kimi piyasada bulunamıyor kimisi de kısıtlı olarak veriliyor. Sebebi ise ilaç firmalarının ilaç kurunu yukarı çekmek istemesi… 2018 yılı için ilaçta sabit kur oranı 2.69 olarak belirlenmişti ancak bugünkü kur oranı ile arasındaki farktan dolayı ilaca erişim problemi yaşanıyor. İlaç alımlarının yaklaşık yüzde 85’i Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılıyor. Problem ise burada patlak veriyor. Depolar yüksek kur maliyetli ilaçları SGK’lılara reçete ile vermek yerine stoklarda tutmayı tercih ediyor. Eczacılar, ilaç endüstrisinin zor bir dönemden geçtiğini belirterek, 2019 yılında belirlenecek yeni kur oranının bu tip sorunlar yaşanmaması adına önemli olduğunu belirtiyor.
Kanser ilaçlarından kronik hastalıkların (diyabet, kalp ve tansiyon) tedavisinde kullanılan ilaçlara, bazı vitamin haplarından göz damlalarına kadar pek çok ilaca erişimde sıkıntı yaşanıyor.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle