logo

reklam

HABERLER

Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı Yapıldı
31 Mart’ta yapılacak yerel seçimin huzur ve güven ortamında gerçekleşmesi amacıyla planlanan Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Samsun’da düzenlendi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Samsun’da Amasya, Artvin, Bayburt, Giresun, Ordu, Gümüşhane, Kastamonu, Rize, Sinop ve Trabzon’dan, Karadeniz Bölgesi’ndeki 11 ilin vali, emniyet müdürü ve jandarma komutanlarıyla bir araya geldi.
Amasya’dan Vali Dr. Osman Varol, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut ve İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Ali Yıldız katıldı.
Soylu, Türkiye’de seçimlerin anlamı, etkisi, toplumun seçime ilgisi ve katılımının dünyadaki diğer ülkelere kıyasla daha daha yüksek olduğunu dile getirdi. Soylu, “Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, seçim güvenliği önlemlerinin illerde yerel yönetimlerle koordineli şekilde yürütüldüğünü söyledi.
İllerde valilerin başkanlığında seçim güvenliğinden sorumlu tüm birimlerin amirleriyle seçim güvenliği toplantılarının periyodik olarak yapılmaya devam edeceğini dile getiren Soylu, ayrıca zaman zaman valilerin basınla bir araya gelerek kamuoyunu seçim güvenliği önlemleri konusunda bilgilendireceklerini aktardı.
Bu seçimde güvenliğin ana ekseninin birimler arasındaki iletişim ve koordinasyon üzerine kurgulandığına işaret eden Soylu,”Bunu seçimin son anına kadar kesintisiz sürdürme kararındayız. Bir de ‘üçüncü göz’ uygulamamız var. Uygulama bu seçimde de aynen devam edecektir. Bunu hem şehirlerdeki huzur uygulamalarında hem de daha geçen seçimde uygulamıştık. ‘Üçüncü göz’ yönteminde sahada, söz gelimi miting alanında iki personelimiz denetim yaparken bir üçüncü personelimiz de daha dışarıdan onları izlemektedir.”

Peşin ödemeyi yapamayanların

yüzde 90 indirim hakkı kayboldu

Prim borçlarının yeniden yapılandırılması için peş peşe çıkartılan kanunlarla ödeme kolaylığı sağlandı. Son olarak, geçen yıl çıkartılan kanun kapsamında yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde söz verdiği peşin ödemeyi yapamayan veya taksitleri ödemeyenlere 28 Şubat’a kadar ödeme imkânı sağlandı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), çıkardığı genelge ile uygulamanın nasıl olacağına açıklık getirdi.
Prim borçlarının 28 Şubat’a kadar ötelenmesi hakkından, 27 Ağustos 2018 tarihine kadar 7103 sayılı Kanun kapsamında yapılandırma başvurusunda bulunanlar yararlanacak. Başvuru yapılmasına rağmen yapılandırma kapsamına alınmayan veya 31 Aralık 2018 tarihinden sonra tebliğ edilen 2018 Mart ve öncesine ait borçlar, yeniden yapılandırma kapsamına dahil edilmeyecek.
Yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde 28 Aralık 2018 tarihi itibarıyla ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek veya eksik ödeyerek yapılandırması bozulanlar, söz konusu tutarları, ödemeleri gerektiği tarihten ödeme tarihine kadar geçen süre için geç ödeme zammı ile birlikte 28 Şubat 2019 tarihine kadar ödemeleri halinde, yapılandırma haklarından yararlanmaya devam edecekler.

AYLIK YÜZDE 2 GEÇ ÖDEME ZAMMI
Son ödeme tarihi 31 Ağustos 2018 olan birinci taksit ödemelerine, 8 Eylül 2018’den; son ödeme tarihi 31 Ekim 2018 olan ikinci taksit ödemelerine ise 1 Kasım’dan geçerli olmak üzere ödeme tarihine kadar aylık yüzde 2 oranında geç ödeme zammı eklenecek.

PEŞİN ÖDEMEYİ YAPMAYANLAR YÜZDE 90 İNDİRİM HAKKINI KAYBETTİ
7103 sayılı Kanun’la peşin ödeme tercihinde bulunanların, gecikme faizi ve cezaları yerine, anaparaya Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) artış oranında eklenen tutarın yüzde 90’ı silinmişti. Anaparaya, enflasyon farkının sadece yüzde 10’u ilave edilerek ödeme olanağı sağlanmıştı. Yeni düzenleme çerçevesinde yapılandırma borcunu aksatanlara 28 Şubat’a kadar ödeme imkânı getirilirken, peşin ödeme tercihinde bulundukları halde ödeme yapılmaması veya eksik ödemesi nedeniyle yapılandırması bozulanlar yüzde 90 indirim hakkından yararlanamayacak. Bunların anapara borçları önce borcun doğduğu tarihten 18 Mayıs 2018 tarihine kadar Yİ-ÜFE oranında artırılacak. Bu tutara 8 Eylül 2018’den ödemenin yapılacağı tarihe kadar aylık yüzde 2 oranında geç ödeme zammı uygulanacak.
Peşin ödeme tercihinde bulunup borcunu 8 Eylül 2018 tarihine kadar ödememiş olanlar, borçlarını taksitli ödemeye çeviremeyecekler.

YEDAŞ Kötü Hava Şartlarında Başarılı Mücadele Verdi
YEDAŞ ekipleri, hava sıcaklığının eksi 10 dereceye düşmesine rağmen, görevini devam ettirdi. 24 saat boyunca, arızalar için tahsis edilen ekipman ve aracıyla kesintisiz hizmet için alarmda olan YEDAŞ oluşan kesintilere anında müdahale ediyor.
YEDAŞ yoğun kar yağışı için oluşturduğu kriz masasından ve SCADA kumanda merkezinden şebekede oluşan kesintileri an ve an izleyerek, anında müdahale ederken, olumsuz hava şartlarına karşı Amasya ile birlikte Samsun, Ordu, Çorum ve Sinop da uzun süre öncesinde aldığı ve arttırdığı önlemleri, saha faaliyetlerinde ve destek birimlerinde görev alan personeli ile şebeke operasyonel faaliyetleri için görev yapmaya devam ediyor.
2011 yılından bu yana Amasya ile birlikte Samsun, Ordu, Çorum, Sinop il ve ilçelerinde elektrik dağıtım faaliyetlerini yürüten YEDAŞ, tüm kurum ve kuruluşlarla koordinasyon halinde bölgede yaşanan yoğun kar yağışı ve fırtına ile mücadele ediyor. İlave ekip ve ekipmanları ile 7/24 sahada şebekeye müdahale ederek kullanıcılara elektriği sunuyor. Kar ve Fırtınayı Aşarak Şebekeye Müdahale Ettiler 2019 yılının ilk günlerinden itibaren bölgede özellikle kırsal kesimlerde yaşanan yoğun kar yağışı ve saatte 130 km’ye ulaşan fırtınadan elektrik dağıtım şebekesi de etkilendi. Kuvvetli fırtına nedeniyle Ordu’nun çoğu ilçesinde dağıtım hatları üzerine köklerinden kopan ağaçlar devrildi, çatılar uçtu. Fırtınanın şiddetine dayanamayan bazı direkler hasar gördü. Buz yüküne ve rüzgara dayanamayan hatlarda kopma ve arızalar meydana geldi. Bazı ilçe ve köylerde kar kalınlığı 1.5 metreye ulaşırken köy yolları kapandı. YEDAŞ ekipleri, valilik, karayolları, AFAD ve diğer kurumlarla işbirliği içinde çalışarak kesinti ve arızaları gidermek için 7 / 24 görev başında. Karayolları yol açma çalışmasını takip ederek köylere ulaşarak yıkılan direklerin montajını yapıyor, kopan hatları onarıyor, biriken kar ve buzları döküyor. Gece gündüz günün her saati kurumların ilgili birimleri ile haberleşerek ortak çözüm üretiyorlar.

Kenevir Tohumun merkezlerinden Biri Amasya Olacak
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Milli ve Yerli Üretim Üst Kurulu Başkanı Soner Meşe, dünyada eşi benzeri olmayan Türk kenevir tohumunun üretimi için Amasya ile birlikte Samsun ve Kastamonu’yu belirlediklerini açıkladı.
MÜSİAD Milli ve Yerli Üretim Üst Kurulu Başkanı Soner Meşe, Türk kenevirinin dünyada eşi benzeri olmadığını belirterek, “Dünyanın en iyi kenevir tohumu Amasya, Samsun ve Kastomonu illerinde” dedi.
Meşe, Türk keneviri tohumu dünyada eşi benzeri de yok. Boyu 3 metreye ulaşan ve günde 12 santimetre uzuyor. Her şeyi müthiş bir üretim materyali. Ana dalı, gövdesi, yaprağı, kökü ayrı. Bu elimizdeki müthiş bir cevher. Burada en önemli yapılması gereken teknolojik olarak önce tohumun belli yerlere ulaşmamız lazım. Bunun için Kastamonu, Samsun ve Amasya. O bölgeler tohum merkezi olsun, diğer iller üretim yapılması yönünde çalışmamız var. Tohum üretiminden sonra yapılacak ilk aşama sanayi tesislerinin devreye alınması. Türk kenevirinin en büyük özelliği de selüloz üretimine çok yatkın olması. Türkiye’de kağıt fabrikamız kalmadı” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle