logo

reklam

Kılıçdaroğlu; Anayasa bir uzlaşma belgesi olmalıdır

kılıçdaroğlu amasya daAnayasa bir uzlaşma belgesi olmalıdır
Kılıçdaroğlu: Herkesten tek bir şey istiyorum
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan’da yapılacak olan referandum için ilk mitingini Amasya’da yaptı. CHP lideri Kılıçdaroğlu yağmur altında yaptığı konuşmada, “Herkesten tek bir şey istiyorum. Sandığa giderken düşünün. Bu işin vebali ağırdır” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sandığa giderken, Türkiye’yi bayrağımızı düşüneceğiz. Cumhuriyetin doğum belgesi olan Amasya Tamimin’de Milletin geleceğini, milletin kararı belirleyeceğini “milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı belirleyecektir” ifadesi bulunmaktadır. Böyle bir geleneğe sahip olmak her kente nasip olmaz. Şehzadeler kenti, Ferhat ile Şirin’in kenti. dedi.
CHP Genel başkanı Kılıçdaroğlu, Amasya açık hava mitingi öncesi Saraydüzü Kışla binasını ziyaret etti.
Kemal Kılıçdaroğlu, “Düşünme zamanı. Bakın şu anda bu meydanda her partiden insanımız var. Her partiden insana gönül borcumuz var. Her partiden insana sesleniyorum. Biz beraber yaşıyorsak, aynı havayı teneffüs ediyorsak bir anayasa hepimizin canını ve malını güvenlik altına alan bir anayasa olmalıdır. Benim gibi düşünmeyen insanın da anayasası olmalıdır. Ben düşünüyorum diye, herkes benim gibi düşünmek zorunda olmamalıdır. Anaysa bir uzlaşı metni olmalıdır. O nedenledir ki, anayasayı görüşürken sadece bir A partisinin, bir B partisinin görüşleri olmamalıdır. Anayasa, bir partinin anayasası değil, hepimizin anayasası olması gerektiğini belirterek, Anayasa bir uzlaşma belgesi olmalıdır, hepimizin ortak paydası olmak zorundadır. Cumhurbaşkanı taraflı mı olmalı tarafsız mı? Cumhurbaşkanı devletin sigortasıdır. 80 milyonu temsil eder o nedenle tarafsız olması gerekir. Gazi Mustafa Kemal’e verilmeyen bu yetki, bir Anayasa değişikliği ile bir kişiye veriliyor” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kıyıçdaroğyu, Size bir şey daha söyleyeyim.1924 anayasası görüşülürken bu yetki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e verilmek istenir. Meclis’i feshetme yetkisi. İki genç kürsüye çıkar, derler ki “Biz Gazi Paşa’yı seviyoruz, ama bizi buraya millet gönderdi. Millet gönderdiğine göre Gazi Paşa Meclis’i feshedemez”. Yapılan oylamada, büyük farkla reddediliyor. Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e verilmeyen yetkiyi tek kişiye veriyoruz. Tüm vatandaşlarıma sesleniyorum, bir kişiye bu kadar yetki verilmez. 80 milyonun ifadesini sıfırlamış oluyorsunuz. Bu işin partisi yoktur, bu bir memleket meselesi olduğunu belirterek, “Bu işin partisi yok. Bu memleket meselesi. Bu hepimizin meselesi. Niye Başbakanlığı kaldırıyoruz? Bir vatandaşım bu ülkede başkanlığa ne gerek var diyorsa gidip evet oyu kullanacak. Başbakanlık bizim geleneğimizde var diyorsa gidecek sandığa hayır oyu kullanacak. Bir partinin genel başkanı hem başkan hem genel başkanı.
Bir partinin genel başkanı hakimler savcılar kuruluna hakim tayin ederse orada adalet yargı siyasallaşmıştır. Niye diyoruz camiye, okula, adliyeye, kışlaya siyaset girmez. Siyaseti buralara sokarsak bölünür. Kurulacak hükümet Meclis’ten güvenoyu istemiyor. Ne gerek var diyor. Milli iradeyi, Meclis’i küçümsüyor.
Hangi gerekçeyle milletvekili sayısı 600’e çıkıyor? Sayı artacak parayı, vergiyi siz ödeyeceksiniz. 5 yıllık maliyeti 187 trilyon lira…
Herkesten tek bir şey istiyorum. Sandığa giderken düşünün. Bu işin vebali ağırdır. Anneler, freni olmayan otobüse çocuğunuzu bindirir misiniz?
Bu sistemde bir kişiyi ikna ettiğiniz zaman, Türkiye Cumhuriyeti’ni 24 saat içinde ele geçirebilirsiniz…
Bakanlarımız Hollanda’ya alınmadı. Milli bir meseledir, destekledik. Sayın Dışişleri Bakanımız Hollanda’ya gittiğinde büyükelçimiz neredeydi? Niye büyükelçi konuşmaz, nerede bu büyükelçi? Büyükelçimiz neden Dışişleri Bakanı’nı karşılamadı? Neden konuşmuyor? Sorgulamak gerekiyor.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle