logo

reklam

Konvoy çilesi!

Yaz tatili ile birlikte tekrar başlayan düğün sezonu ile beraber düğün konvoyları da trafikteki yerini aldı. Uzun araç kuyrukları ile şehir merkezindeki trafiğin akışı bozan konvoylar ses kirliliğine de neden oluyor.
Yaz ile birlikte düğünler çoğaldı. Amasya’da düğün sezonun başlamasıyla birlikte düğün konvoyları da arttı. Özellikle iş çıkış saatlerine denk gelen düğün konvoyları trafiği alt üst ediyor. Uzun uzun korno çalan konvoydaki araçlar, zaman zaman da birbirlerini geçmeye çalışıyor. Düğün konvoyları tehlike saçmaya devam ediyor. Yasak olmasına rağmen düğün konvoyları şehirde boy göstermeye başladı. Konvoylar adeta trafiği felç ediyor. Konvoylar hem trafik güvenliğini tehdit ediyor hem de gürültü kirliliğine yol açıyor. Amasya’da düğünlerde havai fişek atılmasının yanında düğünlerde araçların şehir merkezindeki Ziya paşa Bulvarın da konvoy oluşturarak bir güzergahtan geçmesi ve korna çalması kanunen yasak. Ancak bu yasağa uyanların sayısı fazla görünmüyor. Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü konvoylar üzerinde büyük titizlilik göstermesine rağmen kurallara uymayan kuralsızları toplumun huzur ve güvenini bozuyor. Okulların tatili ile birlikte düğünlerde artış olurken, düğün konvoyları da cadde ve sokaklarda boy göstermeye başladı. Yetkililer düğün konvoylarına karşı dikkatli olun uyarısında bulundu.

GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNE NEDEN
Konvoylar genelde cumartesi ve pazar gününe denk geliyor. Halkın tatil günü korna sesleriyle zehir oluyor. Kimin eğlencesi kiminin işkencesi oluyor. Konvoya katılanlar tur esnasında araç camından sarkmalar nedeniyle ölümle burun burna kaldıkların farkında olmuyorlar. Bahşiş almak için düğün konvoylarının önünü kesen çocuklar, adeta hayatlarını tehlikeye atıyor. Zaman zaman çocuklar, araçların altına düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Konvoyda sorumsuzca değiştirilen şeritler, konvoy dışı araçların zor durumda kalmasına neden oluyor.
GÖSTERİŞ MERAKI VAR
Özellikle Amasya’nın büyük caddelerinde düğün sahiplerinin gösteriş yaptığını belirten bir vatandaş,  “Düğün konvoyları şehir turuna başladı. Havaların ısınması ile düğün ve sünnet sezonu da başladığı için şehirde araç konvoyları boy gösterir oldu. Geleneksel adet haline gelen düğün ve sünnet cemiyetleri olan ailelerin şehir içinde uzun araç konvoyları ile tur atarak korna çalıyorlar. Düğün ve sünnet cemiyetlerin vazgeçilmez geleneği olan araç konvoyu turunda kimsenin zarar görmemesi için trafik şube müdürlüğü denetimlerini arttırmalı. Konvoyların bir araya gelerek trafiği kilitlemesinin, hem kendisini hem insanımızı tehlikeye atmanın çocuklarımıza, düğünlere, sünnetlere hiçbir faydası yok” dedi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.