logo

reklam

Makam Aracı Saltanatı! SARI ile SON MU BULUYOR?


facebook
A. Suad AKCAN
amasyayorum@hotmail.com

Makam Aracı Saltanatı!
SARI ile SON MU BULUYOR?
“Bir yerin şerefi, orada bulunan kişiden gelir”

Kelimenin anlamına uygun, tam bir saltanat! Kıytırık makam sahiplerinin altında bile, birer beleş araba varken, çoğunun yedeği de garajda bekliyor. Neden yoksullaştığımızı ve neden adam olamadığımızı, şimdi anladınız mı?

Makam araçlarını, sadece makam sahipleri kullanmıyorlar. Aile bireyleri de, özellikle okula giden çocuklar da onları servis aracı gibi kullanıyor ve genellikle çocuklar, okullarına bu araçlarla gönderiliyor.

Makam sahipleri tek araçla yetinmeyip bir de yedek, hatta birden fazla yedeğini de bulunduruyorlar.

31 Mart Mahalli İdareler seçiminde Amasya Belediye Başkanı seçilen Mehmet Sarı, belediyedeki araç savurganlığına nokta koydu. Başkan yardımcıları ve belediyede görevli tüm müdürlerin makam araçları alındı, özel şoför uygulaması kaldırıldı. Ayrıca Amasya’ya gelen hiçbir konuğa belediyeden araç gönderilmemesi de kararlaştırıldı. Uygulamaya bizzat öncülük eden Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, kamu hizmeti dışındaki özel gezi ve özel işlerine kendi kişisel aracını kullanarak gitmeye başladı.

Sarı, “Bir dostun özel davetine kendi aracımla gitmem kadar doğal ne olabilir ki” diyerek uygulamayı savundu.

“Müdür dediğinin altında makam aracı olur” anlayışına “dur” dediği için Belediye Başkanı Sarı, kimi çevrelerce yadırganacak.
Kimlerce biliyormusunuz?
Diğer Kamu kurum Kuruluşlarında makam aracı saltanatı süren müdür, müdür yardımcıları ve şube müdürleri!

Yıllar önce dedik ve yazdık;
Ey kamu kurumda görev yapan müdür ve şube müdürleri!
Siz devletin vitrinisiniz;
Çakarlı lüks araçlara binmeyin.
Siz kendinize yol açmakla değil, yol ve hizmet yapmakla yükümlüsünüz.
Makam aracı saltanatına son verin. Halka tepeden bakmayın.

Kamu aracı, kamu hizmeti için vardır, hiç kimsenin özel işlerinde kullanılamaz. Bir zihniyet devrimi yapmak gerekiyordu, Zihniyet devrimine Belediye Başkanı Mehmet Sarı ile başladık, devamı inşallah diğer kamu kurumlarından gelir!
hayırlı olsun!..

Makam aracı ve kiralamalarda ‘devlet malı deniz’ anlayışıyla bazı kötüye kullanmalar olmuş. Düşünebiliyor musunuz, piyasa rayicinin tam yüzde 700 kat daha fazlasına araç kiralanıyor.

Halk olarak, geçmişten günümüze gelen bu kamu kurumlarındaki araç saltanına alışmanın çarelerini aramak gerekiyor. Yoksa, bu makam sahiplerinin saltanatı böyle yürümez.

Gerçek olan şu ki, biz merkep olmaya devam edersek, sırtımıza binenler, hep olacaktır!

Peki ne olacak?
Böyle geldi, böyle gidecek dediğinizi duyar gibi oluyorum.
Özetin özeti: Biz Osmanlı’nın torunlarıyız, saltanat bize yakışır!..

Araba, bizde eskiden beri bir statü ölçüsüdür!

Devlet büyüklerinin güvenliklerinin gereği pahalı ve her türlü konfor ile emniyet tedbirine sahip otomobillere binmelerine karşı çıkmaya kimsenin hakkı yoktur ama daha alt seviyedeki görevlilerin lüks otomobil sevdaları eski derttir ve bitmeyen bir masraf kapısıdır.

Bu israfa son vermenin çaresi öyle tasarruf tedbirleri, sınırlamalar yahut yasaklamalar falan değil, “Şerefü’l-mekân bi’l-mekîn”, yani “Bir yerin şerefi, orada bulunan kişiden gelir” sözünün benimsenmesidir.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Huzur veren gazete

  16 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi asla milletimizin değerlerine ters düşecek bir yayıncılık anlayışını benimsemediği için, okuyucu nezdinde güven tesis etti. “Huzur Veren Gazete” okuyucularımızın bize verdiği payedir. Vatanseverlik bizim temel şiarımızdır. Bu noktada mihenk taşımız, okuyucunun bize dair kanaatidir. 16 Ağustos 1986, pek mütevazı ekonomik imkânlarla yayın hayatına başlayan Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi, Yerel gazetecilikteki zorlu rekabet şartlarına rağmen 34 yıl boyunca istikrarlı ve kaliteli bir yayıncılık anlaışı ile Am...
 • Sonbarlı Yaz “Aysun Doğan Terzi” Yazdı

  23 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Serin geçen Temmuz mu. Akıllara zarar. Hiç görmedik efendim böylesini. Aktüelite, siyâset, şimdi kimin umrumda. Bu serinlik bu ayda en mühim konu.Takvim 22 Temmuz’u gösterirken dışarıdaki hava tam tersini söylüyor. Mevsimlik montlar kurtuldu sayılır bir yerde, naftalin kokan dolaplardan.Bu serinlik hayırlara olsun da, seksenlerinde babam bu yaşına kadar böyle bir temmuz ayı hiç görmediğini söylüyor.Yaz gecelerinin olmazsa olmazı serin karpuzlar, buz gibi limonatalar buzdolaplarında öylesine bekliyor.Çekirgeler, tarla kuşları da ortalıkta yo...
 • Biraz omurgalı olun heri!..

  23 Temmuz 2019 Genel, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Gazetecilik… Bir elinde şerefim dediği kalemi, bir elinde umut meşalesini taşıyanların oluşturduğu günümüzün en zor mesleklerinden… Ötekileştirilen, kendinden olmayanı dışlama yordamıyla değersizleştirilenlerin listesinde belki de artık en başta yer alıyor bu meslek. İki gün sonra 24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramını kutlayacağız. 24 Temmuz 1908 tarihinde Türk Basınında sansürün kaldırılması nedeniyle, her yıl 24 Temmuz günü "Gazeteciler ve Basın Bayramı" olarak kutlanıyor. Günümüzde her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrene...
 • UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

  18 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  15 Temmuz direnişimizin ve zaferimizin 3. Yıldönümü’nü kutladık. 15 Temmuz, tıpkı Çanakkale Zaferimiz gibi, tıpkı İstiklal Savaşımız gibi, tarihimizdeki sayısız zafer ve başarı gibi bize, hepimize aittir. 15 Temmuz, milletin ortak direnişidir, ortak zaferidir. 15 Temmuz, her türlü farklılığın üzerinde, her türlü siyasi görüşün, yaklaşımın, oluşumun üzerinde, siyaset üstü bir değerimizdir. 15 Temmuz, tarihe altın harflerle yazılacak bir geceydi. Türk halkı adeta üzerine Çanakkale ruhundan bir parça üflenmiş-çesine sokaklara döküldü, millet 2...
hd porno sikis izle