logo

reklam

Makam Aracı Saltanatı! SARI ile SON MU BULUYOR?


facebook
A. Suad AKCAN
amasyayorum@hotmail.com

Makam Aracı Saltanatı!
SARI ile SON MU BULUYOR?
“Bir yerin şerefi, orada bulunan kişiden gelir”

Kelimenin anlamına uygun, tam bir saltanat! Kıytırık makam sahiplerinin altında bile, birer beleş araba varken, çoğunun yedeği de garajda bekliyor. Neden yoksullaştığımızı ve neden adam olamadığımızı, şimdi anladınız mı?

Makam araçlarını, sadece makam sahipleri kullanmıyorlar. Aile bireyleri de, özellikle okula giden çocuklar da onları servis aracı gibi kullanıyor ve genellikle çocuklar, okullarına bu araçlarla gönderiliyor.

Makam sahipleri tek araçla yetinmeyip bir de yedek, hatta birden fazla yedeğini de bulunduruyorlar.

31 Mart Mahalli İdareler seçiminde Amasya Belediye Başkanı seçilen Mehmet Sarı, belediyedeki araç savurganlığına nokta koydu. Başkan yardımcıları ve belediyede görevli tüm müdürlerin makam araçları alındı, özel şoför uygulaması kaldırıldı. Ayrıca Amasya’ya gelen hiçbir konuğa belediyeden araç gönderilmemesi de kararlaştırıldı. Uygulamaya bizzat öncülük eden Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, kamu hizmeti dışındaki özel gezi ve özel işlerine kendi kişisel aracını kullanarak gitmeye başladı.

Sarı, “Bir dostun özel davetine kendi aracımla gitmem kadar doğal ne olabilir ki” diyerek uygulamayı savundu.

“Müdür dediğinin altında makam aracı olur” anlayışına “dur” dediği için Belediye Başkanı Sarı, kimi çevrelerce yadırganacak.
Kimlerce biliyormusunuz?
Diğer Kamu kurum Kuruluşlarında makam aracı saltanatı süren müdür, müdür yardımcıları ve şube müdürleri!

Yıllar önce dedik ve yazdık;
Ey kamu kurumda görev yapan müdür ve şube müdürleri!
Siz devletin vitrinisiniz;
Çakarlı lüks araçlara binmeyin.
Siz kendinize yol açmakla değil, yol ve hizmet yapmakla yükümlüsünüz.
Makam aracı saltanatına son verin. Halka tepeden bakmayın.

Kamu aracı, kamu hizmeti için vardır, hiç kimsenin özel işlerinde kullanılamaz. Bir zihniyet devrimi yapmak gerekiyordu, Zihniyet devrimine Belediye Başkanı Mehmet Sarı ile başladık, devamı inşallah diğer kamu kurumlarından gelir!
hayırlı olsun!..

Makam aracı ve kiralamalarda ‘devlet malı deniz’ anlayışıyla bazı kötüye kullanmalar olmuş. Düşünebiliyor musunuz, piyasa rayicinin tam yüzde 700 kat daha fazlasına araç kiralanıyor.

Halk olarak, geçmişten günümüze gelen bu kamu kurumlarındaki araç saltanına alışmanın çarelerini aramak gerekiyor. Yoksa, bu makam sahiplerinin saltanatı böyle yürümez.

Gerçek olan şu ki, biz merkep olmaya devam edersek, sırtımıza binenler, hep olacaktır!

Peki ne olacak?
Böyle geldi, böyle gidecek dediğinizi duyar gibi oluyorum.
Özetin özeti: Biz Osmanlı’nın torunlarıyız, saltanat bize yakışır!..

Araba, bizde eskiden beri bir statü ölçüsüdür!

Devlet büyüklerinin güvenliklerinin gereği pahalı ve her türlü konfor ile emniyet tedbirine sahip otomobillere binmelerine karşı çıkmaya kimsenin hakkı yoktur ama daha alt seviyedeki görevlilerin lüks otomobil sevdaları eski derttir ve bitmeyen bir masraf kapısıdır.

Bu israfa son vermenin çaresi öyle tasarruf tedbirleri, sınırlamalar yahut yasaklamalar falan değil, “Şerefü’l-mekân bi’l-mekîn”, yani “Bir yerin şerefi, orada bulunan kişiden gelir” sözünün benimsenmesidir.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başarı yetkiyi kullanmaktır

  02 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  2018-2019 Futbol sezonu öncesi Amasya'da kendinize bir grup bularak başlatmış olduğunuz Yeni Amasyaspor'u elde etme çabanız sonuç verdi. Ama bu sonuç Amasya için büyük hüsran oldu. Sosyal medyayı kullanarak kendinizi gördüğünüz dev aynayı, Amasya'da kendi yandaşlarınız tarafından bazı kesimlere kabul ettirdiniz. Ve hayaliniz Yeni Amasyaspor yönetimini ele geçirdiniz. Bu uygulamayla Yeni Amasyaspor'u şantiyeye (rantiyeye) çevirdiniz! Sezonun ikinci yarısında göreve geldiğinizde; “Hazırlık” maçlarında gövde gösterisi yaptınız! Lig maçları b...
 • Besleme değil bağımsız basın

  29 Nisan 2019 Köşe Yazıları

  Bizim çocukluk ve gençlik yıllarımızın güzellik sembolüydü BB. Sarışın ve fettan güzelliğin timsaliydi. BB, benim neslim için o sarışın, o fettan güzel, ünlü Fransız aktris Brigitte Bardot demektir. Ama benim için son dönemde iki ayrı anlamı daha oldu BB’nin. Birinci anlamı ömrümün en güzel günlerini verdiğim ve hayatımın en mutlu günlerini yaşadığım ve mensubu olmakla gurur duyduğum bağımsız basın. Diğeri ise görmekten, duymaktan tiksindiğim ve şiddetle karşı çıktığım besleme basın. Her seçim zamanı ve seçim sonrası bir alışkanlık haline g...
 • Makam Aracı Saltanatı! SARI ile SON MU BULUYOR?

  25 Nisan 2019 Köşe Yazıları

  Makam Aracı Saltanatı! SARI ile SON MU BULUYOR? “Bir yerin şerefi, orada bulunan kişiden gelir” Kelimenin anlamına uygun, tam bir saltanat! Kıytırık makam sahiplerinin altında bile, birer beleş araba varken, çoğunun yedeği de garajda bekliyor. Neden yoksullaştığımızı ve neden adam olamadığımızı, şimdi anladınız mı? Makam araçlarını, sadece makam sahipleri kullanmıyorlar. Aile bireyleri de, özellikle okula giden çocuklar da onları servis aracı gibi kullanıyor ve genellikle çocuklar, okullarına bu araçlarla gönderiliyor. Makam sahiple...
 • Şaşırmazlık oyunu

  15 Nisan 2019 Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Hiçbir şeye şaşıramamak, tepki verememek deyim yerindeyse 'ağzını açıp gık diyememek' . Son günlerde ülkede ve çevremde olup bitenlere ne tek laf edesim, ne de oturup yazasım var. Sessizlik sarmalının içinde güvenli ve huzurluyum(!) Tüm konuşanların aksine ben yutkunarak susmayı tercih ediyorum. Bilfiil, vazgeçilmişlik denilebilir bütün seslerden. Seslerim yüzüme çarpınca anladım bunu. Sesimin faydasızlığı, duymamakta ısrar eden insanlara, inatla neşeli şarkılar söylemek gibi amansızdı niyeyse. Anlaşılan insanlar umut kokan seslerden haz etmiyo...
hd porno sikis izle