logo

reklam
07 Ağustos 2018

Meteoroloji uyardı! Çöl sıcakları geliyor

AMASYA gelmiş geçmiş tüm zamanların en sıcak Ağustos ayını yaşıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü vatandaşları uyardı. Uzmanlar sıcaklıkların 5 ila 8 derece artacağını bildirdi.
Amasya’da merkez başta olmak üzere il genelinde yüksek nem oranı hisedilecek. Meteoroloji’nin verilerine göre Amasya’da nem oranı yüzde 89 olacağı bildirildi.
Sıcak ve nemin etkisinden kurtulmak adına yaylalara gidiyor.
Meteorolojinin son tahminlerine göre yarın da sıcak hava etkisini göstermesi bekleniyor. Öğle saatlerinde hissedilen sıcaklığın 33 dereceyi bulması öngörülüyor. Bu hafta en serin gün cuma günü olması tahmin ediliyor. Cuma günü parçalı bulutlu bir havaya sahip olacak olan Amasya’da hava sıcaklığı 30 derece olması bekleniyor.

Öte yandan sadece kronik hastalar, yaşlılar, hamileler ve çocukları değil sağlıklı kişileri bile tehdit eden aşırı sıcaklar; baş ağrısından bilinç bozukluklarına, kusmadan baş dönmesine hatta beyin kanaması ve kalp krizine dek birçok tehlikeye yol açabiliyor. Bu sebeple aşırı yaz sıcaklarında uymanız gereken kurallar şöyle:

DUŞ ALMAYI İHMAL ETMEYİN
Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alın. Bu mümkün değilse de ellerinizi, ayaklarınızı, yüzünüzü ve ensenizi sık sık çok soğuk olmayan suyla ıslatın. Çok soğuk suyla yıkarsanız kas ağrıları hatta kimi zaman zatürreye kadar gidebilecek durumlar ortaya çıkabilir.

ÇAY VE KAHVEYİ ÖLÇÜLÜ TÜKETİN
Aşırı sıcaklarda en doğrusu daha ılık içecekler tüketmektir.

BOL SEBZE VE ÖLÇÜLÜ BİR ŞEKİLDE MEYVE TÜKETİN
Sıcak havalarda hem vücut direncini arttırmak hem de vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak için sebze ve meyve tüketmeyi ihmal etmeyin. Sebze ve meyveler aynı zamanda su içeriği yüksek besinler olduğundan, vücudun su alımını desteklemesi açısından da önemli. Ancak karpuz, kavun, şeftali gibi yaz meyveleri şeker de içerdiği için ölçülü tüketmek gerekiyor.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle