logo

reklam

Ne olur ‘çocuklar’ bir yere kaybolmasın !


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Bu hafta bu yazıyı kaleme almak için sabırsızlıkla bekledim.Müsadenizle bu köşe aracalığıyla; Amasya’yı durmadan ileriye götüren, Amasya’nın yükselişini azmi ile inşa eden Belediye Başkanımız Cafer Özdemir ‘e minnetlerimi sunmak isterim. Biliyorsunuz, “Yeşilırmak Şişirme Projesi” Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor. Bu Amasya halkı için büyük gurur. Yeşilırmak elektrik üretecek, aynı zamanda da yeni yapılan Amasya Belediyesi’nin hizmet binasında üretilen elektrikten kullanılacak.Bu Amasya için bir devrim. Ve şunu da söylemek isterim ki son günlerde çarşıda,pazarda kahvelerde gündem konusu bu proje. “Yüz yılın projesi” deniyor.
Ne mutlu bize !

“Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler hiçtir”

İlk ve tek gündemimizin öncellikle çocuklar olması gerektiğini son günlerde ne acıdır ki üzülerek,içimiz yanarak hep birlikte gördük.Her gün kaybolan çocuklar,sulama kanallarında boğularak yaşamını yitiren ,
tecavüze uğrayan; hayatının baharında kırk yerinden katledilen fidanlar, hiç bir şey yapamayan izlemekle yetinen biz yetişkinler !
Onlarca yüzlerce çocuğu kaybettik.
Bu olaylardan ne yazık ki ders çıkaramadık. Kalbimizdeki çocuk sevgisini, iyiye ve güzelliği dönüştüremedik. Kaybolan, evden uzaklaşmak isteyen , kaçıralan çocuklardan hepimizin vicdânen sorumluyuz. Peki biz ne yapabiliriz ? ‘Kendi çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz’ dediğinizi duyar gibi oluyorum. Biz çok şey yapabiliriz.
Biz aileler onları olası ve beklenmeyen tehlikelerden koruyabiliriz.Zaman bizim çocukluğumuzun zamanı değil.Klasik felâket teorileri üretmiyorum, zaman inanın bana kötü bir zaman. Evet teknolojide,bilimde evrensel olarak ilerledik ama ahlâken ilkelliğin en dip boyutunda saplanıp kaldık.Sapkın,şeytâni ruhlar türedi. Pedofili gibi bir kavramla tanıştık. Aslında yeni tanışmadık, yüzyıllardır vardı.Şimdi biz bunu sosyal medyanın gücü ile görebiliyoruz.Sokaklar,parklar, bahçeler bizim çocukluğumuzdaki gibi güvenli değil artık.
Akşam ezanlarına kadar oynanan oyunlar; bakkala,manava rahatlıkla gidip aldığımız elmalar ekmekler … O devir kapandı artık.

Çocukları çevreye karşı bilinçlendirelim.

“Çocuğum gitme” ıssız tekin olmayan sokaklara gitme ! İnşaatlara ,terkedilmiş yerlere girme !
“Oynama” Tanımadıklarınla evcilik oynama!
“Güvenme” Bazen tanıdıklarımıza bile güvenemeyiz,önce bana sor !
“İnanma”annenin ve babanın arkadaşıyım diyenlere.
“Sakın yeme” tanımadığın kişilerden yiyecek, içecek, ilaç gibi maddeler alıp sakın yeme!
Bu telkinleri gün boyu görebildiğim çocuklara ve kendi çocuklarıma tekrar ediyorum.Aynı zamanda çocuklara zor durumlarda yardım istemeyi,hayır demeyi,var gücüyle bağırmayı da öğretmeli. Çocuk yaşadığı şehrin adını, oturduğu sokağı, annesinin telefon numarasını kesinlikle bilmeli-öğretilmeli. Küçükken bir çoğumuzun annesi eminim şu şekilde tembihlemiştir,” ben evde yokken kimseye kapıyı açma” O güvenli dönemde bile düşünün.
Ve bazı anne babaların yaptığı en büyük hatalardan biri çocuğu polisle korkutmak,polisle tehdit etmek” şimdi seni polis amcalara veririm ha” çocukların güvenebilecekleri kişilerle korkutmak, kötü insanları amacına ulaştırırmaktan yana bir söylem.

Ve son olarak Ailere Uzman Tavsiyeleri

Hazırlıklı olun: Çocuğunuzla güvenlik hakkında konuşmadan önce hazırlanın. Böylece onlarla daha sakin bir şekilde konuşmanız ve ikna etmeniz mümkün olur.
Çocuğun yaşını göz önünde bulundurun: Çocuğun yaşına ve sizi anlama seviyesine uygun bir anlatım biçimi kullanın. Örneğin dört yaşındaki bir çocuğun sizin karşınızda oturup yaptığınız uzun açıklamaları dinlemesi ve anlaması mümkün olmaz. Bunun yerine, basit oyunlarla, taklitlerle ya da dikkat çekici birtakım oyuncaklarla istediklerinizi daha iyi anlatabilirsiniz.
Konuşma fırsatı yaratın: Çocuklarla konuşmak için ‘doğru zaman’ı beklemek yerine günlük aktiviteleri yaptığınız zamanlarda konuşmayı deneyin. Örneğin birlikte yemek masasında otururken ya da okula giderken çocuğunuzla konuşabilirsiniz.
Açık olun: Eleştirmeden ya da azarlamadan, bu kuralları onları önemsediğiniz için koyduğunuzu açıkça anlatın. Çocukları merak ettikleri konular hakkında soru sormaya teşvik edin.
İnternette neleri paylaşmaması gerektiğini konuşun: İsim, adres, telefon numarası, okul adı, anne-baba adı, kendini belli eden fotoğraflar gibi belirleyici bilgileri internette paylaşmaması konusunda uyarın.

Çocukların ölmediği,zulüm görmediği günlerin gelmesi ümidiyle..

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yenilenebilir miyiz ?

  01 Temmuz 2019 Genel, Köşe Yazıları

  Haftalardır kafamı meşgul eden konular üzerine düşünüp duruyorum.Yazacak o kadar çok şey varki, terslikler, zıtlaşmalar, ardarda yapılan hatalar hangisini yazmalıyım diye düşünüp dururken, açık kalan tv'den Cumhurbaşkanın sesi yankılandı; " Yenileneceğiz " Yenilenmek, yapılan hataları bir daha tekrar etmemenin garantisi olamayacağına göre, nasıl " Yenileniriz " ? Bilmem farkında mısınız, toplum olarak öyle bir noktaya geldik ki, bir kelime ile terörist, bir kelime ile yandaş, bir kelime ile fetö yanlısı, bir renk ile vatan haini, iç düşman ola...
 • Kraldan Çok Soytarıları!

  26 Haziran 2019 Genel, Köşe Yazıları

  Bu yazıyı uzun da olsa okuyun… Çünkü; Hayat bu… Bugün varsın, yarın yok… Tuhaf ama gerçek… Dün zirvedeyken bugün yerlerde olmak da yaşamın gerçeklerinden… Ne sonsuz bir yaşam var bu dünyada, ne de zirvede olmak… Her şeyin bir başlangıcı, bir de sonu var… Sonsuzluğun sahibi yalnız yaratan… Ne karşı koyabilirsiniz, ne itiraz edebilirsiniz O’nun adaletine… "Keşke" dersiniz içinizden ama… O keşkeler sizi boğacak duruma geldiğinde de iş işten geçmiş olur zaten… Öyleyse keşke demeden yaşamak için, hayatın farkında olmak gerekmez mi?.. Yani farkı far...
 • SAMİMİ RİYAKARLAR

  17 Haziran 2019 Köşe Yazıları

  Geçen gün bir grup arkadaşlar ile birlikte oturup, güzel bir sohbet ortamı gerçekleştirdik. Sohbet öyle bir konuma geldiki günümüzde bazı insanoğlunun samimiyetinin tartışıldığı ve bu tür insanlardan dolayı insanlığa güvenin yok olma noktasına geldiği savunulundu. İşte tam bu sırada Süleyman amca cebinden bir yazı çıkardı. Türkiye Gazetesinde bundan tam 33 yıl önce yazılmış bir yazıyı çıkardı. Yazı sohbetimize bir ışık oldu. İşte bu yazıyı sizler için kaleme aldım. Bu acaip ifade Napolyon Bonapart'a aittir. O, bu sözü, çok usta "iki yüzlül...
 • Başarı yetkiyi kullanmaktır

  02 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  2018-2019 Futbol sezonu öncesi Amasya'da kendinize bir grup bularak başlatmış olduğunuz Yeni Amasyaspor'u elde etme çabanız sonuç verdi. Ama bu sonuç Amasya için büyük hüsran oldu. Sosyal medyayı kullanarak kendinizi gördüğünüz dev aynayı, Amasya'da kendi yandaşlarınız tarafından bazı kesimlere kabul ettirdiniz. Ve hayaliniz Yeni Amasyaspor yönetimini ele geçirdiniz. Bu uygulamayla Yeni Amasyaspor'u şantiyeye (rantiyeye) çevirdiniz! Sezonun ikinci yarısında göreve geldiğinizde; “Hazırlık” maçlarında gövde gösterisi yaptınız! Lig maçları b...
hd porno sikis izle