logo

reklam

Ne olur ‘çocuklar’ bir yere kaybolmasın !


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Bu hafta bu yazıyı kaleme almak için sabırsızlıkla bekledim.Müsadenizle bu köşe aracalığıyla; Amasya’yı durmadan ileriye götüren, Amasya’nın yükselişini azmi ile inşa eden Belediye Başkanımız Cafer Özdemir ‘e minnetlerimi sunmak isterim. Biliyorsunuz, “Yeşilırmak Şişirme Projesi” Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor. Bu Amasya halkı için büyük gurur. Yeşilırmak elektrik üretecek, aynı zamanda da yeni yapılan Amasya Belediyesi’nin hizmet binasında üretilen elektrikten kullanılacak.Bu Amasya için bir devrim. Ve şunu da söylemek isterim ki son günlerde çarşıda,pazarda kahvelerde gündem konusu bu proje. “Yüz yılın projesi” deniyor.
Ne mutlu bize !

“Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler hiçtir”

İlk ve tek gündemimizin öncellikle çocuklar olması gerektiğini son günlerde ne acıdır ki üzülerek,içimiz yanarak hep birlikte gördük.Her gün kaybolan çocuklar,sulama kanallarında boğularak yaşamını yitiren ,
tecavüze uğrayan; hayatının baharında kırk yerinden katledilen fidanlar, hiç bir şey yapamayan izlemekle yetinen biz yetişkinler !
Onlarca yüzlerce çocuğu kaybettik.
Bu olaylardan ne yazık ki ders çıkaramadık. Kalbimizdeki çocuk sevgisini, iyiye ve güzelliği dönüştüremedik. Kaybolan, evden uzaklaşmak isteyen , kaçıralan çocuklardan hepimizin vicdânen sorumluyuz. Peki biz ne yapabiliriz ? ‘Kendi çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz’ dediğinizi duyar gibi oluyorum. Biz çok şey yapabiliriz.
Biz aileler onları olası ve beklenmeyen tehlikelerden koruyabiliriz.Zaman bizim çocukluğumuzun zamanı değil.Klasik felâket teorileri üretmiyorum, zaman inanın bana kötü bir zaman. Evet teknolojide,bilimde evrensel olarak ilerledik ama ahlâken ilkelliğin en dip boyutunda saplanıp kaldık.Sapkın,şeytâni ruhlar türedi. Pedofili gibi bir kavramla tanıştık. Aslında yeni tanışmadık, yüzyıllardır vardı.Şimdi biz bunu sosyal medyanın gücü ile görebiliyoruz.Sokaklar,parklar, bahçeler bizim çocukluğumuzdaki gibi güvenli değil artık.
Akşam ezanlarına kadar oynanan oyunlar; bakkala,manava rahatlıkla gidip aldığımız elmalar ekmekler … O devir kapandı artık.

Çocukları çevreye karşı bilinçlendirelim.

“Çocuğum gitme” ıssız tekin olmayan sokaklara gitme ! İnşaatlara ,terkedilmiş yerlere girme !
“Oynama” Tanımadıklarınla evcilik oynama!
“Güvenme” Bazen tanıdıklarımıza bile güvenemeyiz,önce bana sor !
“İnanma”annenin ve babanın arkadaşıyım diyenlere.
“Sakın yeme” tanımadığın kişilerden yiyecek, içecek, ilaç gibi maddeler alıp sakın yeme!
Bu telkinleri gün boyu görebildiğim çocuklara ve kendi çocuklarıma tekrar ediyorum.Aynı zamanda çocuklara zor durumlarda yardım istemeyi,hayır demeyi,var gücüyle bağırmayı da öğretmeli. Çocuk yaşadığı şehrin adını, oturduğu sokağı, annesinin telefon numarasını kesinlikle bilmeli-öğretilmeli. Küçükken bir çoğumuzun annesi eminim şu şekilde tembihlemiştir,” ben evde yokken kimseye kapıyı açma” O güvenli dönemde bile düşünün.
Ve bazı anne babaların yaptığı en büyük hatalardan biri çocuğu polisle korkutmak,polisle tehdit etmek” şimdi seni polis amcalara veririm ha” çocukların güvenebilecekleri kişilerle korkutmak, kötü insanları amacına ulaştırırmaktan yana bir söylem.

Ve son olarak Ailere Uzman Tavsiyeleri

Hazırlıklı olun: Çocuğunuzla güvenlik hakkında konuşmadan önce hazırlanın. Böylece onlarla daha sakin bir şekilde konuşmanız ve ikna etmeniz mümkün olur.
Çocuğun yaşını göz önünde bulundurun: Çocuğun yaşına ve sizi anlama seviyesine uygun bir anlatım biçimi kullanın. Örneğin dört yaşındaki bir çocuğun sizin karşınızda oturup yaptığınız uzun açıklamaları dinlemesi ve anlaması mümkün olmaz. Bunun yerine, basit oyunlarla, taklitlerle ya da dikkat çekici birtakım oyuncaklarla istediklerinizi daha iyi anlatabilirsiniz.
Konuşma fırsatı yaratın: Çocuklarla konuşmak için ‘doğru zaman’ı beklemek yerine günlük aktiviteleri yaptığınız zamanlarda konuşmayı deneyin. Örneğin birlikte yemek masasında otururken ya da okula giderken çocuğunuzla konuşabilirsiniz.
Açık olun: Eleştirmeden ya da azarlamadan, bu kuralları onları önemsediğiniz için koyduğunuzu açıkça anlatın. Çocukları merak ettikleri konular hakkında soru sormaya teşvik edin.
İnternette neleri paylaşmaması gerektiğini konuşun: İsim, adres, telefon numarası, okul adı, anne-baba adı, kendini belli eden fotoğraflar gibi belirleyici bilgileri internette paylaşmaması konusunda uyarın.

Çocukların ölmediği,zulüm görmediği günlerin gelmesi ümidiyle..

Share
558 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bostancı Farķı

  05 Kasım 2018 Köşe Yazıları

  Bu hafta kalemi alınca elime kendime bir söz verdim. Gündeme karışmak yok, laf olsun diye konuşmak yok. Hulâsa keyfimi de bozmaya gerek yok. Haftalık rutin programımı yırtıp kendime yeni bir program hazırladım. Haber programlarından, sosyal medyadan ve akademik okumalardan mümkün olduğunca kaçacaktım. Hande'lin Largosunu dinleyecek,dünyada olup bitenlerden habersiz, toprakta yalın ayak gezmenin keyfi ve enerjisiyle atıştırmalık okumalar yapıp, geçici körlüğün verdiği hazza sıkı sıkıya tutunacaktım. Olmadı. Yine kendimi haber sitelerinde, gezini...
 • Halkın sesi olmaya.., Devam ediyoruz!

  22 Ekim 2018 Köşe Yazıları

  Kurulduğu günden bu yana Amasya'nın gündeminin nabzına ışık tutan Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi 2019 Mahalli İdareler seçimi önceside halkın sesi olmaya devam ediyor. Okurlarıyla buluştuğu ilk günden bu yana doğru, tarafsız habercilik anlayışıyla vatandaşları bilgilendiren Yorum Gazetesi ilkeli haberleriyle de okurlarının takdirini kazanmaya devam ediyor. Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi, sizlerin de desteğiyle gelecek için kentin tek sesi olmayı hedefliyor. Amasya halkına en iyi şekilde hizmet etmeyi amaç edinen Yorum Gazetesi, sayfa sütunlar...
 • “Havalardan, havalardan”

  21 Ekim 2018 Köşe Yazıları

  Sabah uyandınız, başınız ağrıyor. Canınız kahvaltı yapmak istemiyor,gözünüzün önünde duran sucuklu tost sizin için bir anlam ifade etmiyor, vücudunuz ekseriyetle yorgun,zihniniz allak bullak ise;" havalardan", "havalardan". Sonbaharın gelmesi bir dert, sonbahar psikolojisiyle baş etmek ayrı bir dert. Gümüş gri yorganını üzerine çekiveren gökyüzünün altında, hüzünden kasvetten boğulanları,görmek de mümkün. Ne giyeceğini,ne hissedeceği bilmeyenleri de.Bir güneşli, bir yağmurlu havanın değişkenliği ruhumuza da sirayet ediverdi resmen. Bu a...
 • O Benim Başkanım

  16 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Siyaset, Tüm Manşetler

  Seçimlerin yaklaşması ile birlikte partilerin aday belirleme sürecini de hızlandırdı. Genelde temayül yoklamasıyla adaylarını belirleyeren AK Parti, bu sefer adaylarını seçim bölgesinde halkı tarafından sevilen ve istenilen kişilerden oluşan bir liste hazırlayacağı bekleniyor. Yerel seçimle genel seçimin dinamiğinin farklı olduğunu bilerek başlamalıyız. Yerel seçimlerde seçim sonucunu belirleyecek birinci etken adayın kim olduğudur. İkincisi siyasal partinin iktidar olma hevesinin ya da vatandaşa vereceği umudun ne kadar güçlü olduğu önemlid...
hd porno sikis izle