logo

reklam

Ne olur ‘çocuklar’ bir yere kaybolmasın !


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Bu hafta bu yazıyı kaleme almak için sabırsızlıkla bekledim.Müsadenizle bu köşe aracalığıyla; Amasya’yı durmadan ileriye götüren, Amasya’nın yükselişini azmi ile inşa eden Belediye Başkanımız Cafer Özdemir ‘e minnetlerimi sunmak isterim. Biliyorsunuz, “Yeşilırmak Şişirme Projesi” Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor. Bu Amasya halkı için büyük gurur. Yeşilırmak elektrik üretecek, aynı zamanda da yeni yapılan Amasya Belediyesi’nin hizmet binasında üretilen elektrikten kullanılacak.Bu Amasya için bir devrim. Ve şunu da söylemek isterim ki son günlerde çarşıda,pazarda kahvelerde gündem konusu bu proje. “Yüz yılın projesi” deniyor.
Ne mutlu bize !

“Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler hiçtir”

İlk ve tek gündemimizin öncellikle çocuklar olması gerektiğini son günlerde ne acıdır ki üzülerek,içimiz yanarak hep birlikte gördük.Her gün kaybolan çocuklar,sulama kanallarında boğularak yaşamını yitiren ,
tecavüze uğrayan; hayatının baharında kırk yerinden katledilen fidanlar, hiç bir şey yapamayan izlemekle yetinen biz yetişkinler !
Onlarca yüzlerce çocuğu kaybettik.
Bu olaylardan ne yazık ki ders çıkaramadık. Kalbimizdeki çocuk sevgisini, iyiye ve güzelliği dönüştüremedik. Kaybolan, evden uzaklaşmak isteyen , kaçıralan çocuklardan hepimizin vicdânen sorumluyuz. Peki biz ne yapabiliriz ? ‘Kendi çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz’ dediğinizi duyar gibi oluyorum. Biz çok şey yapabiliriz.
Biz aileler onları olası ve beklenmeyen tehlikelerden koruyabiliriz.Zaman bizim çocukluğumuzun zamanı değil.Klasik felâket teorileri üretmiyorum, zaman inanın bana kötü bir zaman. Evet teknolojide,bilimde evrensel olarak ilerledik ama ahlâken ilkelliğin en dip boyutunda saplanıp kaldık.Sapkın,şeytâni ruhlar türedi. Pedofili gibi bir kavramla tanıştık. Aslında yeni tanışmadık, yüzyıllardır vardı.Şimdi biz bunu sosyal medyanın gücü ile görebiliyoruz.Sokaklar,parklar, bahçeler bizim çocukluğumuzdaki gibi güvenli değil artık.
Akşam ezanlarına kadar oynanan oyunlar; bakkala,manava rahatlıkla gidip aldığımız elmalar ekmekler … O devir kapandı artık.

Çocukları çevreye karşı bilinçlendirelim.

“Çocuğum gitme” ıssız tekin olmayan sokaklara gitme ! İnşaatlara ,terkedilmiş yerlere girme !
“Oynama” Tanımadıklarınla evcilik oynama!
“Güvenme” Bazen tanıdıklarımıza bile güvenemeyiz,önce bana sor !
“İnanma”annenin ve babanın arkadaşıyım diyenlere.
“Sakın yeme” tanımadığın kişilerden yiyecek, içecek, ilaç gibi maddeler alıp sakın yeme!
Bu telkinleri gün boyu görebildiğim çocuklara ve kendi çocuklarıma tekrar ediyorum.Aynı zamanda çocuklara zor durumlarda yardım istemeyi,hayır demeyi,var gücüyle bağırmayı da öğretmeli. Çocuk yaşadığı şehrin adını, oturduğu sokağı, annesinin telefon numarasını kesinlikle bilmeli-öğretilmeli. Küçükken bir çoğumuzun annesi eminim şu şekilde tembihlemiştir,” ben evde yokken kimseye kapıyı açma” O güvenli dönemde bile düşünün.
Ve bazı anne babaların yaptığı en büyük hatalardan biri çocuğu polisle korkutmak,polisle tehdit etmek” şimdi seni polis amcalara veririm ha” çocukların güvenebilecekleri kişilerle korkutmak, kötü insanları amacına ulaştırırmaktan yana bir söylem.

Ve son olarak Ailere Uzman Tavsiyeleri

Hazırlıklı olun: Çocuğunuzla güvenlik hakkında konuşmadan önce hazırlanın. Böylece onlarla daha sakin bir şekilde konuşmanız ve ikna etmeniz mümkün olur.
Çocuğun yaşını göz önünde bulundurun: Çocuğun yaşına ve sizi anlama seviyesine uygun bir anlatım biçimi kullanın. Örneğin dört yaşındaki bir çocuğun sizin karşınızda oturup yaptığınız uzun açıklamaları dinlemesi ve anlaması mümkün olmaz. Bunun yerine, basit oyunlarla, taklitlerle ya da dikkat çekici birtakım oyuncaklarla istediklerinizi daha iyi anlatabilirsiniz.
Konuşma fırsatı yaratın: Çocuklarla konuşmak için ‘doğru zaman’ı beklemek yerine günlük aktiviteleri yaptığınız zamanlarda konuşmayı deneyin. Örneğin birlikte yemek masasında otururken ya da okula giderken çocuğunuzla konuşabilirsiniz.
Açık olun: Eleştirmeden ya da azarlamadan, bu kuralları onları önemsediğiniz için koyduğunuzu açıkça anlatın. Çocukları merak ettikleri konular hakkında soru sormaya teşvik edin.
İnternette neleri paylaşmaması gerektiğini konuşun: İsim, adres, telefon numarası, okul adı, anne-baba adı, kendini belli eden fotoğraflar gibi belirleyici bilgileri internette paylaşmaması konusunda uyarın.

Çocukların ölmediği,zulüm görmediği günlerin gelmesi ümidiyle..

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 14 Şubat ve Reklâm İlişkisi

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Yaşamsal döngümüzün temeline, sevgiyi, hoşgörüyü ve tahammülü yerleştirdiğimiz zamanlar artık çok uzağımızda kaldı maalesef. Şimdi bu yapının temelini daha fazla alışverişler , doyumsuz alışverişler alır oldu.Daha fazla alışverişin zihince bir açıklaması vardı elbet "Al onu çünkü sen önemlisin, al çünkü sen biriciksin, eğer onu almazsan önemli insan olmazsın" piskoloji bilimi de reklâm ve tüketim sektöründen yanaydı. En önemli verilerini bu uğurda paspas ettiler. Reklâmlarda kullanılan dil, kurgulanan kısa ve etkili filmlerin uyarı amaçlı olma...
 • Amasya Seçmeni ve Adayları

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Çöplerin iyi toplanması, şehrin temizliği, kaldırım yapımı ve altyapının yeterli olması seçmeni tatmin etmemektedir. Bunların ötesinde belediye başkanın yenilikçi ve şehrinin kalkınmasında öncü olmasını beklemektedir. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Amasya'da 7 ilçe ve bir belde olmak üzere 8 belediye için seçim yapılacak. Aynı zamanda 8 belediyenin belediye meclis üyesi de bu seçimde belirlenecek. İl Genel Meclisi içinde 7 ilçede seçim yapılacak. Muhtarlık seçimleri ise köy ve mahalle bazında yapılacak. Sizden olanlara oy verin Aday pr...
 • Seçmenin Aday Profili

  15 Ocak 2019 Köşe Yazıları

  Yerel yönetimler, halka en yakın yönetim birimleri olma özelliğini taşımaktadırlar. Bu yönüyle de demokratik değerlerle birlikte anılmaktadırlar. Yerel yönetimlerden beklenen demokratik değerlerin gerçekleşmesi ya da gerçek anlamda demokratik yerel yönetimlerin varlığı için belki de en önemli mekanizma yerel seçimlerdir. Yerel yönetim organlarının gerçek anlamda yerel halkı temsil etmesi, yerel yönetim faaliyetlerinin yerel halkın taleplerine ve sorularına cevap vermesi, halkın yerel yönetim faaliyetlerine katılım kanallarının açık olması...
 • Masal Poşeti

  13 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, poşetten gündem, poşetten yasa yapan bir ülke varmış. Bu ülkenin insanlarının bir kısmı mutlu, azimli, çalışkan bir kısmı ise biraz garip, biraz gösterisevermiş. Gösteriseverler, konuşmaları gereken yerlerde susar, susmaları gereken yerlerde avaz avaz boş bilmiş konuşurlarmış. Örneğin; et o kadar pahalıymış ki, onun yerine dana dili alınırmış. Bundan pek şikayet etmez, edecekleri vakit, " tüketim çokluğundan pahalı canım" denilip geçiştirilirmiş. Dili yer, "dilsiz" yola mecbur devam ederlermiş.Günler böy...
hd porno sikis izle