logo

reklam

Propaganda


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

” Sözler cephanelerden daha güçlüdür” 

Propaganda kelimesini gerek sosyal medyada, haber bültenlerinde, gerek topluluk önü konuşmalarda pek çok kez duymuşsunuzdur. Dünya tarihine damga vuran bu kelimenin tarihsel süreçlerini ve psikolojik boyutlarını gelin hep birlike inceleyelim. Propaganda kelime anlamıyla, Bir öğretiyi, düşünceyi, inancı, siyasayal ideolojiyi başkalarına tanıtmak, benimsetmek, yaymak gereğiyle sözle, yazıyla ve benzeri türlü araçlarla, yollarla gerçekleştirilen her türlü çalışmalara verilen addır. Yalnızca siyasi olarak değil, reklam sektörü de propagandayı etkili bir biçimde kullanımaktadır . ” Bu üründen alan herkes memnun ” gibi. Propagandanın bazı teknikleri ve renkleri vardır. İyi niyetli propagandalar beyaz olarak nitelendirilirken, kitleleri psikoljik olarak yıpratan, toplumu ikiye bölen propagandalar kara olarak belirlenmiştir.Beyaz propagandanın stratejik hareketleri, hemen hemen  kara propagandayla aynıdır ancak etkileri ve sonuçları farklıdır.

•Beyaz propaganda ayrıştırmayan, insanlara  yenilik, değişiklik  yapmaları konusunda ikna etmeye çalışan  daha çok reklam ve bazı gazetelerin başvurdu bir tekniktir. 
Dilleri pozitif ve etkileyicidir.

•Kara propaganda dostane görünür , ancak aldatıcıdır. Asıl hedefi yalan yanlış verilerle duyguları istismar edip, korkutarak kitlelerinin güvenini temin etmektir. 

•Gri propaganda yapan kişi ve grupların sığındığı yalan, tarafsızlık ilkesidir. Kötülük kaynağının kendileri olduğunu asla kabul etmezler.

• Propagandacı lakap takarak, genelleme yaparak konuşur.Küçük düşürücü ve abartılı ifadeler kullanır. Kitlelerin hafızasına kazınacak, etkisi yuksek gerilimli genellemelere sığınır.

•Propagandacı hayalî dost ve düşman yaratır.

Geçmişte şair ve yazarların da propaganda yaptığı bilinir. Sosyalist kimliği ve toplumcu şiirleri ile Türk Edebiyatında önemli bir yere sahip olan Nazım Hikmet’in ” Kuvvet- lenin çocuklar kuvvet -lenin” dizelerinde işçi sınıfının kahraman olarak addettiği Vladimir İlyiç Lenin geçer.George Orwell’in Hayvan Çiftliği  ve 1984 isimli romanları , o dönemin politik bir taşlaması olarak görülse de propaganda amaçlı kullanılılır. CIA 1950’lerde Hayvan Çiftliği’nin çizgi film versiyonunun yapılmasını gizlice desteklemiştir.Abd ve Sovyetler Birliği’nin Soğuk savaş sırasında çekilen filmler,yazılan kitaplar radyo programları kendi halkını ve diğer ülkeleri etkilemiştir.

Kara propangada felaket sayılır

Kara propangada en sinsisi ve en tehlikesidir. 
Genellikle politikacılar kullanır. Politik propaganda gizil bir savaşın sözlere dönüştürülmüş halidir .Fiziksel savaş kadar tehlikeli olan bu propaganda bir toplumun psikolojik olarak çöküntüye uğramaması sebep olabilir. 
Propagandan söz etmişken, goebbels’ i anmamak eksik olur. Dr. Paul Joseph Goebbels, dünyada felsefeci olmasından ziyade, Hitler’in “Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanı” olarak bilinir. Hitler’in Reklam ve medya işlerini üstlenirken bir takım çalışmalar sonucu ortaya koyduğu ilkeler, dünyanın siyasî tarihinde birçok ülkenin kan dökmesine milyonlarca insanın acımazca katline sebep olurken, günümüz tarihi için geçerli ve aydınlatıcı ilkeler olmuştur.
Bugün bu ilkeleri okuyarak, propagandaya karşı bir bilinç oluşturabiliriz.

Önemli kaynaklardan sizler için bulduğum Goebbels’in Propoganda İlkeleri:

•Asla kendinizden başka birine hareket alanı bırakmayın.

•Bir insana yalan olsa bile bir söylemi sürekli tekrarlarsanız, o söylemin nereden geldiğini unutur ve kendi fikri gibi benimser ve savunur.

•Yalan söyleyin mutlaka inanan çıkacaktır. 

 •Bir insana yalan olsa bile bir söylemi sürekli tekrarlarsanız, o söylemin nereden geldiğini unutur ve kendi fikri gibi benimser ve savunur.

 •Basın, iktidarın kullandığı dev bir klavyedir!”

 • Halkı her zaman ateşleyin, asla soğumasına ve düşünmesine izin vermeyin.

 •Halk büyük yalanlara, küçük yalanlara göre daha çabuk inanır.

 •Hatalı olduğunuzu ya da yanlış yaptığınızı asla kabul etmeyin

• Kesinlikle suç üstlenmeyin.

•Bir rakibinize odaklanın ve kötü giden her şeyin suçunu onun üzerine yıkın.

•Yargı devlet hayatının efendisi değil, devlet politikasının hizmetkârı olmalıdır.

Yapıcılığı ve bütünlüğü ele alan, birlik ve beraberlik duyguları aşılıyan masum beyaz propagandalara ve bu bileşiminden doğan hoşgörüye, iyiliğe evrensel olarak ihtiyacımız var.

Amasya’ya dönelim.

Yerel seçimler geldi geliyor. Amasya halkı olarak yer yer gergin, yer yer heyecanlayız. Bu çekişmeli seçimin sonucu merakla beklemekteyiz. Ancak benim ve bazı vatandaşların bu aşamada merak  ettiği hususlar var. Yerel toplumun nabzını ölçmek için bir herhangi bir anket çalışması yapılmıyor. Siyasi adaylar merak etmez mi, öne sürdükleri projelerin toplumda karşılığı ne ?
Toplumun beklentisini karşılayabilecek projeler sunuluyor mu ? Gittiğim yerlerde kulak kabartıyorum, bazen de hiç çekinmeden soruyorum bir nevi anket çalışması yapıyorum. Çünkü merak ediyorum. Seçmen kitleninin de merak ettiğini ancak bunu dile getirecekleri mecra olmadığını da biliyorum. Buna açıklık getirdiğime göre konumuza dönüyoruz..

Alt yapı, üst yapı proje çalışmaları değil, önceliğin seçmenin ihtiyacını karşılaması, aday için pozitif bir yaklaşım sebebi. Bugün şahit olduğum sözcük kalıbı bende bunları dile getirme fikrini oluşturdu. “İş abi iş ” ” Ben iş istiyorum” Böyle bir ihtiyaç doğmuş mudur, Amasya’ da işşizlik oranı ne seviyededir, harhangi bir araştırma söz konusu değildir. Ancak Siyâsi adaylarlarımızdan Mehmet Sarı’nın ” Yeni iş alanları” yaratma projesi ve bunun arkasında duracağının sözünü vermesi beklenmedik kesimlerin bile dikkatini çekiyor.

Ve bu  projeyle ön plana çıkıyor.

İkinci adayımız hem ışletmeci kimliğiyle,

hem de kadın olmasıyla hemcinslerine güven ve cesaret veren Serpil Saraçoğlu. Siyâsetin erkek hegemonyasına karşın, Serpil Saraçoğlu tek kadın aday olarak ipi göğüslüyor. Örnek bir Türk kadını profili çizerek, bu noktada hatrı sayılır ölçüde sempati topluyor. 

Cafer Özdemir ise sürdürülebilir faaliyetler ve tanıtımlar konusunda çok  başarılı. Ön plana çıkardığı ve geçmişte yapmış olduğu önemli projelerle dikkatleri çekiyor.

Yazımızı burada noktalarken, temenni ve dualarımızı eksik etmeyelim.Amasya için, Amasyalı için hayırlısı olsun diyelim.

Mutlu Haftalar .

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Propaganda

  04 Mart 2019 Köşe Yazıları

  " Sözler cephanelerden daha güçlüdür"  Propaganda kelimesini gerek sosyal medyada, haber bültenlerinde, gerek topluluk önü konuşmalarda pek çok kez duymuşsunuzdur. Dünya tarihine damga vuran bu kelimenin tarihsel süreçlerini ve psikolojik boyutlarını gelin hep birlike inceleyelim. Propaganda kelime anlamıyla, Bir öğretiyi, düşünceyi, inancı, siyasayal ideolojiyi başkalarına tanıtmak, benimsetmek, yaymak gereğiyle sözle, yazıyla ve benzeri türlü araçlarla, yollarla gerçekleştirilen her türlü çalışmalara verilen addır. Yalnızca siyasi olarak d...
 • 14 Şubat ve Reklâm İlişkisi

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Yaşamsal döngümüzün temeline, sevgiyi, hoşgörüyü ve tahammülü yerleştirdiğimiz zamanlar artık çok uzağımızda kaldı maalesef. Şimdi bu yapının temelini daha fazla alışverişler , doyumsuz alışverişler alır oldu.Daha fazla alışverişin zihince bir açıklaması vardı elbet "Al onu çünkü sen önemlisin, al çünkü sen biriciksin, eğer onu almazsan önemli insan olmazsın" piskoloji bilimi de reklâm ve tüketim sektöründen yanaydı. En önemli verilerini bu uğurda paspas ettiler. Reklâmlarda kullanılan dil, kurgulanan kısa ve etkili filmlerin uyarı amaçlı olma...
 • Amasya Seçmeni ve Adayları

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Çöplerin iyi toplanması, şehrin temizliği, kaldırım yapımı ve altyapının yeterli olması seçmeni tatmin etmemektedir. Bunların ötesinde belediye başkanın yenilikçi ve şehrinin kalkınmasında öncü olmasını beklemektedir. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Amasya'da 7 ilçe ve bir belde olmak üzere 8 belediye için seçim yapılacak. Aynı zamanda 8 belediyenin belediye meclis üyesi de bu seçimde belirlenecek. İl Genel Meclisi içinde 7 ilçede seçim yapılacak. Muhtarlık seçimleri ise köy ve mahalle bazında yapılacak. Sizden olanlara oy verin Aday pr...
 • Seçmenin Aday Profili

  15 Ocak 2019 Köşe Yazıları

  Yerel yönetimler, halka en yakın yönetim birimleri olma özelliğini taşımaktadırlar. Bu yönüyle de demokratik değerlerle birlikte anılmaktadırlar. Yerel yönetimlerden beklenen demokratik değerlerin gerçekleşmesi ya da gerçek anlamda demokratik yerel yönetimlerin varlığı için belki de en önemli mekanizma yerel seçimlerdir. Yerel yönetim organlarının gerçek anlamda yerel halkı temsil etmesi, yerel yönetim faaliyetlerinin yerel halkın taleplerine ve sorularına cevap vermesi, halkın yerel yönetim faaliyetlerine katılım kanallarının açık olması...
hd porno sikis izle