logo

reklam

“sahte para mağduru” olmayın

Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi vatandaşları alışveriş telaşı sardı. Amasya Emniyet Müdürlüğü, bayram alışverişine çıkacak vatandaşlara ‘sahte para kullananlar genellikle bonkör davranıyor, dikkatli olun.’ uyarısında bulundu.
Hem alışveriş yapan vatandaşların hem de esnafların daha duyarlı olmasını tavsiye eden Amasya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yetkilileri, sahte paraları piyasaya sürenlerin genellikle ‘bonkör’ tavır sergilediklerine dikkat çekiyor.
Yaz sezonu ve bayramların yaklaşmasıyla kalpazanların özellikle turizm bölgeleri ve kalabalık alışveriş ortamlarında aktif olduğunu belirten Emniyet, vatandaşlara bu konuda dikkatli olması çağrısında bulunuyor
Yaz sezonu ve dini bayramlarla birlikte kalpazanların özellikle turizm bölgelerinde aktif olduğunu belirten Emniyet, vatandaşlara “sahte para” konusunda mağduriyet yaşamamaları için dikkatli olmaları çağrısında bulundu.
Amasya Polisi, yaklaşan yaz mevsimi ve dini bayramlarla birlikte, özellikle para değişiminin yoğun olduğu turizm bölgelerinde ve alış veriş merkezlerinde, kalpazanların sahte paraları piyasaya sürmek üzere harekete geçtiğini kaydederek, emniyet birimlerinin de buna paralel olarak operasyonlarını artırdığını söyledi.
Bayram veya yaz tatiline çıkan ve alışveriş yapan tüketicilerin bu konuda dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan polis, mağduriyet yaşanılmaması adına tüm banknotlarda olmasa bile özellikle 50 TL, 100 TL ve 200 TL değerindeki büyük banknotların mutlaka kontrol edilmesi tavsiyesinde bulundu.
Yetkililer, sahte parayı piyasaya sürme yöntemlerinin başında; büfe, bakkal ve marketlerden alınan sigara ve çerezin yanı sıra bayram alış verişlerinde semt pazarlarında yüksek değerdeki sahte banknot kupürleri verilerek para üstünün alınması olduğunu söyledi.

“SAHTE ÇIKAN PARALARI POLİS VEYA JANDARMAYA BİLDİRİN”
Polis, paranın sahte çıkması durumunda banknotun nereden ve kimden alındığına dair tüm bilgilerle birlikte, en yakın Cumhuriyet Başsavcılıklarına veya kolluk kuvvetlerine teslim edilmesi gerektiğinin altını çizerek, sahte para bildirimleri için 155 Polis İmdat veya 156 Jandarma İhbar hatlarının kullanılabileceğini aktardı.
Bu ihbarların önemine dikkati çeken polis, yapılan ihbarların aranan bir kişi veya bir sahtecilik şebekesinin ortaya çıkarılmasına önemli bir katkı sağlayabileceğini ifade etti.
Polis, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu başta olmak üzere, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nda sahte parayı tedavüle koyan ve bilerek kabul eden kişiler hakkında çeşitli cezai yaptırımlar öngörüldüğünü bildirdi.
“Parada Sahtecilik” başlıklı Türk Ceza Kanunu’nun 197. maddesine göre sahte parayı tedavüle sokan ve bilerek kullananlara ilişkin ceza verildiğini dile getiren polis, bu cezaya ilişkin şu bilgileri verdi:
“Memlekette veya yabancı ülkelerde kanunen tedavülde bulunan parayı, sahte olarak üreten, ülkeye sokan, nakleden, muhafaza eden veya tedavüle koyan kişi, iki yıldan 12 yıla kadar hapis ve 10 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Sahte parayı bilerek kabul eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılır. Sahteliğini bilmeden kabul ettiği parayı bu niteliğini bilerek tedavüle koyan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle