logo

reklam

Sahte paraya kurban olmayın!

AMASYA İl Emniyet Müdürlüğü, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde vatandaşları, sahte paraya karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.
Kurban Bayramı öncesi emniyet birimleri harekete geçti. Amasya İl genelindeki kurban pazarlarını gezen polis ekipleri vatandaşları ve kurban satıcılarını sahte paraya karşı uyardı. Ekipler şüpheli şahısların polise bildirilmesi gerektiğini belirtti.
KALPAZANLARA DİKKAT!
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kalpazanlar piyasaya çıkmaya başladı. Amasya il genelindeki tüm kurban pazarlarını gezen polis ekipleri vatandaşları ve kurban satıcılarını dikkatli olmaları konusunda uyardı. Özellikle kırsal kesimden gelerek kurbanlıklarını satmak isteyen vatandaşlara yönelik kalpazanların harakete geçtiği öğrenildi.
Amasya İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, “Kurban satışlarında gayri meşru insanların harekete geçtiğini tespit ettik. Bu nedenle de 1 yıl boyunca hayvan besleyip Kurban Bayramı’nda karşılığını almak isteyen, alının terini kazanca çevirmek isteyen vatandaşlarımız mağdur olmasını istemiyoruz.” dedi.
Özellikle Kurban Bayramı öncesinde artış yaşanan sahte para olaylarına karşı vatandaşlar dikkatli olmaları konusunda uyarıldı. Konuyla ilgili yapılan açıklama yapan Amasya İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, “Emniyet Müdürlüğünce yapılan çalışmalarda; piyasaya sürülen sahte paraların birebir gerçek paraya benzetilerek üretilmelerinden, sahte parayı piyasaya süren şahısların düzgün giyimli, ikna kabiliyetlerinin yüksek olmasından ve halkımız tarafından banknotların halka yönelik güvenlik unsurlarını tam olarak bilmediklerinden sahte para olayları meydana gelmektedir. Sahte paralar genellikle büfe, bakkal ve marketlerden alınan sigara, alkol, çerez gibi ürünler karşılığında yüksek değerlerdeki sahte banknot verilerek para üstünün gerçek para olarak alınması, araçlara alınan akaryakıt karşılığı benzin istasyonlarına verilmesi, şans oyunları oynatan bayilere verilmesi, canlı hayvan ticareti yapan kişilere ve seyyar satıcılara verilmesi, taksi ve ticari araç kullananlara verilmesi, toplu ödemelerde para destelerinin arasına az sayıda sahte banknot konularak verilmesi yöntemleri ile piyasaya sürülmektedir.” dedi.
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşların daha da dikkatli olmalarını isteyen Bulut, “Özellikle Kurban Bayramı’nın yaklaştığı bu günlerde, bayram öncesinde hayvan pazarlarında meydana gelebilecek sahte para olaylarına karşı vatandaşlarımızın yapmış oldukları para alışverişlerinde şüpheli durumlarla karşılaştıklarında öncelikle paraların birden çok güvenlik özelliklerini ve gerçek olan parayla karşılıklı kontrol etmeleri, sahte paranın veren kişiye iade edilmemesi ve görevlilere teslim edilmesi, şahsın eşgal, kimlik ve oto bilgilerinin tespit edilmesi, sahte parayı veren şahsı mümkün mertebe oyalayarak en kısa sürede 155 Polis İmdat veya 156 Jandarma hattını arayarak güvenlik güçlerine bilgi vererek yakalanmaları sağlanmalıdır. Yapılan ihbarın, aranan bir kişi veya şebekenin ortaya çıkarılmasına yardımcı olabileceğini unutmayarak, mağduriyetlerin önüne geçilebileceği ve suçluların yakalanarak adli mercilere teslim edilerek hak ettikleri cezaları almaları sağlanacaktır.” diyerek uyarılarda bulundu.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle