logo

reklam

Sakın dışarı çıkmayın!

Yurt genelini olduğu gibi Amasya ve bölgeyide etkisi altına alan sıcak hava dalgası hayatı tehdit ediyor. Uzmanlar yaşlı, çocuk ve hastaları uyardı: Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın!
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurt genelinde kuvvetli sıcak hava dalgasının etkili olmaya devam etmesinin beklendiğini duyurdu. Yapılan yazılı açıklamada, özellikle bugün ve yarın hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde 5 ila 9 derece artacağı belirtilerek “Kıyı kesimlerinin, deniz üzerinden esen rüzgarlarla birlikte nem oranı artacağından, en yüksek hava sıcaklıklarının 38-40 derece tahmin edilmesine karşın, hissedilen sıcaklıkları 45-50 derece olacaktır” denildi.

10.00-16.00 ARASI ÇOK RİSKLİ
Meteoroloji, güneş çarpması gibi oluşması muhtemel risklere karşı da “10:00-16:00 saatleri arasında dışarıya çıkmamaya özen gösterin” uyarısında bulundu.
Soğuk duş tehlikeli!
Aşırı sıcakta uzun süre kaldıysanız sakın soğuk suyla duş almayın! Çünkü vücuttaki ani soğuma hastalık ve bulantıya neden olabiliyor.

Bugün, yılın en sıcak günü!
Amasya, bugün yılın en sıcak günlerinden birini yaşayacak. Hemen hemen tüm yurtta sıcaklıklar mevsim normallerinin 6-8 derece üstüne çıkacak.
Serin geçen temmuz ayının son günlerinde ülke genelinde etkili olan sıcak hava, yurdun büyük çoğunluğunu bugün ve yarın etkisi altına alacak.
“En sıcak gün” tanımlaması sadece bu yıl için geçerli.
Amasya için bugün öngörülen hava sıcaklığı gölgede 38 derece, gece ise sıcaklık 23 derece.
Bugün gündüz sıcaklığı 38 derece olan Amasya’da sıcak çarpması tehlikesi var.
Amasya yaz mevsiminin en sıcak gününü yaşıyor. Amasya ve bölgede sıcaklıklar 40 derecenin üzerine çıktı. Sıcak havadan bunalan vatandaşların serinlemek için denediği yollar ilginç görüntülere sahne oldu.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, aşırı sıcak nedeniyle oluşacak güneş çarpmalarına karşı vatandaşları uyardı. Uzun süre güneş altında kalınmaması gerektiğini belirten uzmanlar, özellikle yaşlı ve çocukların saat 11.00 ile 16.00 arası güneşe çıkmamasını istedi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, güneş çarpması hakkında bilgi de verdi.

GÜNEŞ ÇARPMASININ BELİRTİLERİ
Hastanın ateşi 39-41 dereceye kadar çıkabilir
Davranış, anlama ve algılama bozuklukları oluşur
Kalp atışları düzensizdir
Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma yapabilir

Ölümcül sıcaklar geliyor
Hava sıcaklıkları arttı. Geçmiş yıllarda görülmeyen, kavurucu sıcaklar günlük hayatımızı, sağlımızı etkiliyor. Uzmanlar uyarıyor. Gelecek yıllarda sıcaklık rekor derecelere ulaşacak. Yüz binlerce kişinin hayatı tehlikede.
Hem Türkiye’de hem dünyada, hava sıcakları her yıl biraz daha artıyor. Bu sıcak yaz günlerinde, “Hiç esmiyor, kavruluyoruz” diyorsanız, daha bir şey görmediniz.
Bilim insanları, hava sıcaklıklarına ilişkin yeni bir araştırma yaptı. Sonuçları Nature Climate Change isimli bilim dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, 21 yüzyılın sonunda dünyayı bir cehennem senaryosu bekliyor.
22 farklı iklim modeline göre yapılan araştırmaya göre, gelecek yaz aylarında sıcaklık, iklim değişikliği yüzünden daha önce hiç görülmemiş rekor derecelere ulaşacak. Sıcak rüzgarlar ölümcül olacak.
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre. Sıcak çarpması, solunum sorunları, kalp krizi, astım krizi, böbrek hastalıkları herkesi etkileyecek.
Sıcak hava aynı zamanda hava kirliliğini de artacak. Susuzluk olacak.,böylece tarımsal ürünler yetişemeyecek. Bütün bunlar yetersiz beslenmeye ve açlığa yol açacak.
Dünya Sağlık Örgütü, 2030 ve 2050 arasında, Yılda 250 binden fazla insanın iklim değişikliği nedeniyle öleceği tahmininde bulunmuştu. Son çalışmalar bu verinin iyi niyetli bir tahmin olduğunu ortaya koydu.
Ancak bu felaket senaryosunun önüne geçmek hala mümkün. Paris Anlaşması’nda hedeflendiği gibi, küresel sıcaklık artışı, 2 derecenin altında tutulursa iklim değişikliğinin yıkıcı sonuçları önlenebilir.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hd porno sikis izle