logo

reklam

Sarı Amasya’yı raylı sistemle tanıştırıyoruz.

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı
Amasya’yı raylı sistemle tanıştırıyoruz.
Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, tramvay projesi tamamlandığında, şehir merkezindeki trafik yoğunluğunun azalacağını belirterek, “Bu projenin hayal olduğunu söyleyenler, bizi haksız yere eleştirenler veya onların çocukları, bize dua edeceklerdir” dedi.
Amasya Belediyesi kent içi toplu taşımayı rahatlatmak için tramvay projesini hayatta geçirmeye hazırlanıyor.
Başkan Sarı, hafif raylı sistemle toplu ulaşım projesiyle ilgili bilgiler verdi. Kentte trafiğin her geçen gün yoğunlaştığını ve bunun otopark, çevre ve yakıt maliyeti noktasında ciddi sorunları ortaya çıkardığını belirten Mehmet Sarı, sadece bugünün değil, gelecekteki problemlere de çözümler geliştirdiklerini kaydetti.
Amasya’da yıllardır özlemi duyulan ve bir çok kesim tarafından dile getirilen Hafif Raylı Sistem Projesi’nin hayata geçmesi konusunda ilk adım atıldı. Amasya Belediyesi tarafından hazırlanan Hafif Raylı Ulaşım Projesi ile ilgili Belediye Başkanı Mehmet Sarı ile birlikte Almanya’dan gelen ERC Ldt. Şti. Genel Müdürü Alp Karabacak, Demiryolu Proje Mühendisi İş Geliştirme Uzmanı Kemal Faruk Doğan ve Endüstri Mühendisi İsmail Karataş Amasray ismi verilen projesinin güzergahlarında incelemelerde bulunarak fizibilite ve saha çalışması yaptılar.
Tramvayların hizmete alınmasıyla, kentte trafik yoğunluğunun azalması ve toplu ulaşımın daha konforlu bir hale gelmesinin yanı sıra, özellikle lastik tekerlekli araçların yaydığı karbon salınımının da düşürülmesi hedefleniyor.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.