logo

reklam

Şaşırmazlık oyunu


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Hiçbir şeye şaşıramamak, tepki verememek deyim yerindeyse ‘ağzını açıp gık diyememek’ . Son günlerde ülkede ve çevremde olup bitenlere ne tek laf edesim, ne de oturup yazasım var. Sessizlik sarmalının içinde güvenli ve huzurluyum(!) Tüm konuşanların aksine ben yutkunarak susmayı tercih ediyorum. Bilfiil, vazgeçilmişlik denilebilir bütün seslerden.
Seslerim yüzüme çarpınca anladım bunu. Sesimin faydasızlığı, duymamakta ısrar eden insanlara, inatla neşeli şarkılar söylemek gibi amansızdı niyeyse. Anlaşılan insanlar umut kokan seslerden haz etmiyordu.Anlaşılan insanları hiçbir şarkı mutlu etmiyor, hiçbir hikaye duygulandırmıyor, hiçbir olay şaşırtmıyordu.

Peki bu şaşırmazlık oyununu hangi cambaz, öğretmişti bize?

Üstü başı kir içinde bir çocuk. Yedi yaşında olduğu anlalışılıyor.Kirden kararmış ellerinin içinde sıkı sıkıya tuttuğu bir lokma ekmek parçası, ayakları çıplak.Durduğu yerden gelene geçene bakıyor. Yoldan geçenler onun yaşında çocuklar.Üstelik üstleri tertemiz, saçları taranmış. Okul formalarını giymişler.Sırtlarında batman çantalar, rengarenk suluklar. Sağlam spor ayakkabılarıyla birer ikişerli geçiyorlar yakınından.Yüzlerine sirayet eden neşe, dillerindeki türkü de çabası. Köşeyi çabucak savuşup okula giriyorlar.

O hâlâ bakıyor arkalarından. Elindeki ekmeği ısırmıyor bir daha. Onu toplumun gözünde diğer çocuklardan farklı kılan, “esmer vatandaşlığın ” ne olduğunu henüz bilmiyor. Sonra güneş bile umursamıyor sanki o da savuşup gidiyor bulutların arasından. Ben ise şaşırmıyorum buna. Geçip gidiyorum yanından, en ufak bir şaşkınlık duymadan, içim burumadan.

Şaşırmak, şaşırmak, şaşıra-ma-mak.

Şaşırmak, bu zaman dilimi için anlamını çoktan sıyırmış bir kavram.Çoğumuzun içinde birikip patlayan bir duygu. Sönük bir yıldız. Düşünüp duruyorum da , bu şaşamamazlığa nasıl geldik, nasıl duyarsız, kemiksiz bireyler olduk inanın bilmiyorum. Bir şeyler ters gitti, rüzgâr ters yönden esti sanki.

Verilen sözlerden yarın cayan, kendinden olmayana ‘potansiyel kötü” gözüyle bakan, tutarsız, menfaat kokan hareketler bir virüs yayılıverdi içimize. Çağın, hatta son dönemlerin, tedavisi mümkün olmayan vebası değilse nedir bu?

“Her şey şöyle başladı..” gibi duygusal saçmalıklara düşmeden, lafı dolandırmadan anlatmam gerekirse, bir yalanla başladı her şey.

Büyükler bize bir yalan söyledi, inandık. Sonra biz de yalan söylemeye başladık.Büyükler bize, ” bize benzemeyenler hain, şekilsiz , onlar demokrasi düşmanı ” dedi. Biz de bizim gibi düşünmeyeni, farklı olanı dışladık, ayrıştırdık. Büyüklerin yukarıda başlattığı oyuna, biz küçükler de dahil olduk. Bırakın iktidarı, yaşama karşı birazcık mualif tutumlu olanlara bile, hain gözüyle baktık. Yoksulluğu gösteren tv kanalarını ” ülkeyi kötü gösteriyorlar ” diyerek kapattık.Tanzim kuyruğunda yarım kilo patates için 2,5 saat bekleyen teyzeyi gördük görmesine ama, onun da hain (!) olup olmadığını anlayamadık.Beş yıl önce bir konuşmasında, her çocuğun eşit şartlarda olamamasından dem vurup “çocuklar ekranda büskivi görüyor ağlıyor, babacığım bana da puskevit al” derken, beş yıl sonra halka hitaben; ” domates, biberle siyaset yapılmaz, yazın çok yersiniz ” diyen siyasetçinin tutarsız tutumundan hiç rahatsız olmadık.

Sonra ne mi oldu ?

Ekranda muhafazakâr maskesi takmış kim varsa baş tacı ettik. “Alkol yasaklansın” diyeni alkışladık.Daha sonra aynı insanın güpe gündüz uçakta sarhoş olmasına, şaşır-madık !

Her Atatürkçüyüm diyene inandık.Atatürk’ün
annesinin başörtülü olmasını bilmeyen, her fırsatta başörtülülere hakaret edip, aşağılayan insanın cahilliğine, şaşır-madık !

Ahlâk, toplumda yeri zayıf olanların tutunmak için sergiledikleri gayrettir der, Nietzche.
Güçlülerin ahlâka ihtiyaç duymamalarına, şaşır-madık !

Siyasî topluluklarda “Türk milliyetçisiyim” diyerek barınan, yeri geldi mi kendinden olmayanı aşağılayan insanın, Amerikan logosu taşımasına şaşır-madık !

Bir yıl önce, seçim sonuçları için ” bir oy bile olsa yeter” derken, bir yıl sonra” on bin oyla kimse kazandım demesin” diyen devlet büyüğünün demokrasi ilkesini hiçe saymasına, şaşır-madık !

Evlâdının şüpheli ölümünü araştıran ve bu ölümü hiçbir şekilde kabul etmeyen, yüreği yaralı baba için, akıl hastanesine gitmeyi reva gören hakime şaşır-madık !

Özcesi; ahlâka sahip olmadan, ahlâk dersi verenlere, Nutuğu okumadan Atatürkçü kesilenlere, milliyetçilik ilkelerini çiğneyip, ötekini hor görenlere, buraya bir parantez açmak istiyorum; Atatürk’ün bununla ilgili önem arz eden ilkesini anımsayalım. “Dini, mezhebi, dili ne olursa olsun kendini Türk olarak gören ve Türk gibi yaşayan herkes Türk’tür ” söylemi yeterince açıktır.

Abdesti şüpheli, müslümanlık dersi verenlere,
boş aşırıcılara, neyi savunduğunu bilmeyen bilgisiz sempatizanlara hiç mi hiç şaşır-madık.

Mayıştık.

Artık hiçbir şeye şaşırmamayı, Dostoyevski ‘olgunlaşmak’ olarak tanımlarken, ” insan oğlu bu her şeye alışır ” paradoksuyla da zamanın ruhuna işaret eder âdeta.

Aslına bakılırsa biz olgunlaşmadık, biz alıştık efendim.

Alış-tık !

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şaşırmazlık oyunu

  15 Nisan 2019 Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Hiçbir şeye şaşıramamak, tepki verememek deyim yerindeyse 'ağzını açıp gık diyememek' . Son günlerde ülkede ve çevremde olup bitenlere ne tek laf edesim, ne de oturup yazasım var. Sessizlik sarmalının içinde güvenli ve huzurluyum(!) Tüm konuşanların aksine ben yutkunarak susmayı tercih ediyorum. Bilfiil, vazgeçilmişlik denilebilir bütün seslerden. Seslerim yüzüme çarpınca anladım bunu. Sesimin faydasızlığı, duymamakta ısrar eden insanlara, inatla neşeli şarkılar söylemek gibi amansızdı niyeyse. Anlaşılan insanlar umut kokan seslerden haz etmiyo...
 • Seçimin Ardından Amasya

  09 Nisan 2019 Köşe Yazıları

  Amasya il genelinde Belediye Başkanları mazbatalarını alarak görevlerine başladılar.. Amasya'ya hayırlı olsun.. Aylardır süren seçim çalışmaları ve kampanyası sona erdi. 31 Mart'ta, kullanılan oylar ile halk tercihini sandıkta belirledi. Sonuçlar çok farklı ortaya çıktı. Amasya'lı seçmen kararını verdi. Önümüzdeki beş yıl içinde belediyeleri yönetecek başkan ve meclis üyelerini seçti. Kendilerine başarılar diliyoruz. Amasya için "Seçmeni iyi okuyan kazanır" denmişti.. Seçim sonucunda haklılık payı ortaya çıktı. Amasya'da seçim sonuçlarının ar...
 • Seçmen kendini seçer

  28 Mart 2019 Köşe Yazıları

  Seçime doğru son dönemece giriyoruz, çoğunluk seçmen kararını verdi bundun sonraki gelişmeler kararsızlar üzerinde etki yaratacaktır. Nitekim yaratıyorda. Öyle hadiseler de oluyor ki kararını vermiş seçmene bile etki edip saf değiştirmelerine neden oluyor. 31 Mart gecesi belki de uzun süredir ilk kez nefes nefese izleyeceğimiz bir seçim olacak. Seçimlere 6 gün kala seçmen eğilimlerinde ilginç kaymalar söz konusu. Seçimlere katılımın yüksek olacağı gözleniyor. Kararsız seçmen sayısı hızla azalıyor. Çünkü seçmenler belediye başkanı ad...
 • Propaganda

  04 Mart 2019 Köşe Yazıları

  " Sözler cephanelerden daha güçlüdür"  Propaganda kelimesini gerek sosyal medyada, haber bültenlerinde, gerek topluluk önü konuşmalarda pek çok kez duymuşsunuzdur. Dünya tarihine damga vuran bu kelimenin tarihsel süreçlerini ve psikolojik boyutlarını gelin hep birlike inceleyelim. Propaganda kelime anlamıyla, Bir öğretiyi, düşünceyi, inancı, siyasayal ideolojiyi başkalarına tanıtmak, benimsetmek, yaymak gereğiyle sözle, yazıyla ve benzeri türlü araçlarla, yollarla gerçekleştirilen her türlü çalışmalara verilen addır. Yalnızca siyasi olarak d...
hd porno sikis izle