logo

reklam
27 Ağustos 2019

Şehri dilenci bastı!

Dilenciler, insanların manevi duygularını sömürerek, haksız kazanç sağlamaya devam ediyor. Amasya’ya komşu şehirlerden bile dilenci geliyor.
Vatandaşın dini ve manevi duygularını sömüren dilenciler, neredeyse Amasya’nın dört bir yanını mesken tutmuş durumda. Maneviyatın yoğun olduğu günlerde sokaklar, caddeler, şehrin kalabalık bazı noktaları, cami ve ev önleri ile birlikte özellikle Ziya Paşa Bulvarı dilenci kaynıyor. Dilenenlerin büyük kısmını ise şehir dışından gelen dilenciler oluşturuyor.
Bu dilenciler, insanlardan para koparabilmek uğruna sürekli yeni yöntemler geliştiriyor. Yine dilencilerin büyük çoğunluğu, insanlara yalan söyleme yolunu tercih ediyor. Bir kısım dilenci de eline bazı ayetlerin ve duaların yazılı olduğu kitapları alarak kapı kapı dolaşıyor. Vatandaşların acıma duygularını kullanan dilenciler, normal zamana göre cuma günleri daha çok kazanç sağlıyor. LÖSEV gibi çeşitli yardım kuruluşları adına para topladığını söyleyip de dolandırıcılık yapanların sayısı da bir hayli fazlalaşıyor. Kısacası dilencilik artık bir meslek haline geliyor. Kendilerini sara hastası olarak tanıtan bazı dilenciler ise “yardıma ihtiyacımız var” diyerek gazetecileri bile kandırıyor.

Geçerli Neden Hastalık
Amasya’nın manevi hassasiyetini bilen bazı dilenciler de şehre Amasya dışından geliyor. Üstelik bu dilenciler, organize bir şekilde çalışıyor. Bir dilencinin bulunduğu meskene başka bir dilenci gelemiyor. Şehir dışından gelen dilenciler, inandırıcı olabilmek adına çocuklarını veya küçük kardeşlerini kullanıyorlar. Para almak için ise en fazla sağlık sorunlarını gerekçe gösteriyor. Dilenciler, “Bir dakika bakar mısın? Çocuğum veya kardeşim hasta. İlaca veya süte ihtiyacı var. Allah rızası için yardım edin. Yardımcı olmazsanız çocuğum veya kardeşim ölecek” diyerek, para koparmanın yollarını arıyor. Bu dilencilerin bir oyun tezgâhladığı ise anlaşılıyor.

Vatandaş Tedirgin
Tüm uygulamalara rağmen, ilgili kurumların da dilencilere müdahale etmede yetersiz kaldığı görülüyor. Vatandaşın ise aklı hep karışıyor. Vatandaş, dili yandığı için gerçek ihtiyaç sahibi ile sahtekârları ayırt etmede güçlük çekiyor. Bu sebepten ötürü vatandaş, yardımı kesiyor.Kaynak: Şehri dilenci bastı!

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hd porno sikis izle