logo

reklam

Sigara denetimleri artıyor

Amasya’da kapalı alanlarda uygulanan sigara içme yasağı için denetimler artıyor. İl Sağlık Müdürlüğü, ilgili kurumlar ile birlikte sigara denetimine çıktı. Amasya ve bölgede kapalı mekânlarda sigara tüketimine karşı çapraz denetim başlatıldı. Diğer illerden gelen denetmenler Amasya’da sigara yasağını delen işletme ve kişelere göz açtırmıyor.
Çapraz denetim metodunda aynı ilde sürekli denetim yapan ve kişisel ilişki kuran denetmenlerle işyerleri arasında zamanla yaşanan yakın ilişki yaptırımların uygulanmasını engelliyordu. Denetmenleri, hiç tanımadıkları illerde belli dönemlerde denetime çıkaran bakanlık, bu sayede mekân sahipleri ile deneticiler arasındaki ilişkiyi de önlemiş oluyor. Bakanlık ayrıca yeni eylem planıyla sigara tüketimine ilişkin yeni önlemler alacak.
Amasya’da faaliyet gösteren iş yerlerinde İl Sağlık Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ekipleri ile zabıta ve sağlık personelleri sigara denetimi yapıldı. Denetimlerde “Sigara içilmez” levhası bulunmayan ve masalarda kül tablası bulunan iş yerleri uyarıldı. Sigara denetimlerin artacağı bildirildi.
Havaların soğumasıyla birlikte insanların kapalı mekanlarda daha fazla zaman geçirmeye başladığını belirten denetmenler sigara içenlerin etrafındaki kişilerin sağlıklı yaşam hakkını elinden aldığını belirterek, “Bilindiği üzere 4207 Sayılı Tütün Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü olarak, Emniyet Amirliği, Belediye ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle kapalı alanlarda sigara içilmemesine yönelik denetimler yapıyoruz. Bu anlamda vatandaşlarımızdan ve esnafımızdan şunu bilmelerini istiyoruz. Bizim amacımız kişilere veya işletmelere ceza yazmak değil. Bizim asıl amacımız sigara içen kişilerin etrafındaki insanlara sigara dumanıyla zarar vermelerini, yani pasif içiciliği önlemektir. Bizim özgürlüğümüz, başkalarının alanının sınırlarını geçemez. Bu nedenle hiç kimse ben içerim, kendi sağlığım kendi vücudum diyemez. Çünkü kapalı alanda sigara içen kişi başka insanların sağlığına zarar verir. Kapalı alanda sigara içen kişi o anda yanında başka biri olmasa bile sigara dumanının kendi üzerine, mekandaki eşyaların ve duvarların üzerine sinmesiyle daha sonradan bile o mekana gelen kişiye zarar verir. Bir de duruma bu yönüyle bakmak gerekiyor. Ayrıca inanç sistemimizde de bu husus kul hakkıdır. Bu anlamda tüm kamu kurum ve kuruluşlarından, özel işletmelerden ve vatandaşlarımızdan bu hususa dikkat etmelerini ve kapalı alanlarda sigara içilmesine müsaade etmemelerini istiyoruz” dedi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hd porno sikis izle