logo

reklam

Sultan II. Bayezid Camii Caematiyle Buluşuyor

Beklenen Gün Bugün
Sultan II. Bayezid Camii Caematiyle BuluşuyorAmasya’da yalı boyu ve Kral Kaya Mezarlarına hakim bir konumda yer alan ve Amasya’da geniş bir yelpazede şehrin manzarasına ayrı bir güzellik katan Sultan II. Bayezid Camii, 3 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından bugün yeniden ibadete açılacak.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un teşrifleri ile açılacak olan Sultan II. Bayezid Camii Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore edildi.
Sultan II. Bayezid Külliyesi; Sultan II. Bayezid adına, 1485-86 yılları arasında cami, medrese, imaret, türbe, şadırvan ve çeşmeden ibaret bir külliye olarak yapılmıştır. 15’inci yüzyılın son çeyreğinde yan mekânlı cami mimarisinin gelişmiş bir geçiş dönemi örneğidir. Cami beş kubbeli bir cemaat yeri ile geniş bir kemerle birbirine bağlanan arka arkaya iki kubbeli mekân ve buraya açılan yan mekânlardan ibarettir.
Doğu kısmındaki minaresi renkli taşlarla yivli, batı kısmındaki minare ise palmetlerle süslü olarak yapılmıştır. Batıda “U” plan şemasına sahip medrese mevcuttur. Doğudaki “L” plan şemail yapı imaret ve konuk evidir. Her iki minare hizasında bulunan yaşlı çınar ağaçlarının külliye ile yaşıt olduğu tahmin edilmektedir.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle