logo

reklam

Sürücüler dikkat! EDS’den ceza yağıyor;

16 Temmuz’da tibaren devreye giren Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ile hız sınırı ve kırmızı ışık ihlalinden bugüne kadar 10 bin’in üzerindeki sürücüye ceza uygulandı. En fazla ceza ise emniyet şeridi ile hız sınırı ihlali yapan araçlara kesildi.Yetkililerce, EDS kameralarının yeniden devreye sokulmasını, “Karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek amacıyla Amasya genelinde bulunan EDS yeni yayımlanan usul ve esaslara göre eklemeler de yapılarak revize edildiği bildirildi. Amasya Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, kentin değişik noktalarında kurulu EDS kameralarıyla denetimlere başladı.
Yetkililerden aldığımız bilgiye göre özellikle Mustafa Kemal Pşa caddesi üzerinde EDS sisteminin ilk 15 gününde, yol kenarındaki 40 metrede bir uyarılara rağmen ihlal yapan sürücülere ceza yağdı. Sistemi devreye sokan Amasya Belediyesi olmasına rağmen, yasal mevzuat gereği cezalar Amasya İl Emniyet Müdürlüğü Trafik polisleri tarafından kesilmeye başlandı. Belediye ceza yazmıyor ancak sistemin kurulum maliyetini üstlendiği için cezadan belirlenen oran üzerinden yüzde pay alıyor.ORTALAMA HIZ HESABI
Yol kenarlarındaki hız göstergelerinin önünden geçerken frene basan, geçtikten sonra tam gaz yoluna giden sürücüler de EDS’den kaçamadı. Çünkü artık sürücünün caddeye girdiği ve çıktığı nokta arasındaki EDS’lerdeki süreye ve yolun uzunluğuna bakılarak aracın tüm yolu kaç kilometre ortalama hızla geçtiği tespit edilmeye başladı.Yeni EDS sistemle birlikte daha önce şikayet konusu olan ‘Anlık hız’ uygulaması olmayacağı ve ‘ortalama hız’ denetimi yapılacağı ve böylece arka arkaya ceza kesiminin söz konusu olmayacağı da kaydedildi.
80 KM’Yİ GEÇEN YANDI EDS’ler, Amasya’da şehir içi yollarda devreye girdi. Çevre yollarında hız limiti 120 km iken, şehir içi caddelerde bu oran en yüksek 80 kilometre olarak belirlendi.

 

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.