logo

reklam

Tarihi Cami İlgi Bekliyor

(Özel Haber)

IMG_7319
Amasya merkeze bağlı Kızılkışlacık köyü eski köy yerinde bulunan köy camisi harabe halde bakım ve onarım yapılmayı bekliyor.

Amasya’ya 22km uzaklıkta ve 600 nüfuslu Taşova yolu üzerinde bulunan Akdağ yöresinin tarihi ve kalabalık köylerinden olan Kızılkışlacık köyü Kurulduğu yerin heyelan bölgesinde bulunması nedeniyle 1985 yılında Devlet tarafından yapılan afet konutlarına taşınan Kızılkışlacık köyü tarihi camisi o günden sonra bakımsızlık nedeniyle harabeye dönmüş durumdadır. Amasya’dan Taşova’ya doğru uzanan Yeşilırmak vadisini gören bir yerde bulunan cami önünde toplanma, dinlenme veya Cuma günleri namaz sonrası köy meclisinin istişare ettiği sundurması ile bölge camilerinde bulunan özellikler taşımaktadır.

Tarihi ve kültürel özelliklerimizden olan caminin kurtarılması ve onarılması ile ilgili çalışmalar yapan köy muhtarı İbrahim GÖK “Atıl ve harabe olan camimizi onarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz, Amasya Valiliği ve İl Özel İdaresine müracaat ettik. Bakım onarım yapılmak üzere Amasya İl Özel idaresi tarafından projelendirilme çalışmalarına başlanmıştır. Bu cami bize atalarımızdan kaldı bunu onararak gelecek nesillerimizin emanetini teslim etmek istiyoruz.”dedi

IMG_7362Tarihi Cami Özellikleri

1865 yılında Osmanlı Mimari özellikleri ile yapılan eski Kızılkışlacık Köyü girişinin sağında ve köy yerleşiminin doğusunda bulunan Ahşap cami boyuna dikdörtgen planlı (15×9 m) üst örtü kırma çatılı olup üzeri alaturka kiremitle kaplıdır.

Çift kanatlı, dövme kilitli, işlemeli ahşap kapıdan girilen camii sonradan yenilenmiş olan dört adet ahşap sütunla desteklenmektedir. Kıbleye göre sağ tarafından girilen caminin giriş kapısının hemen yakınında mahvil merdiveni ve odunluk kapısı bulunmaktadır. Mihrap ve minberin tam karşısında, 15 metrelik bütün kiriş üzerinde taşınan ahşaptan kadınlar mahvili bulunmakta, Mahvilin arka ve alt kısmında odunluk olarak depo bulunmaktadır.

Caminin Mahvil direklerinin bulunduğu çatı taşıyıcısı kiriş 17 metre uzunluğunda balta ile düzeltilmiş bütün ağaç olarak kullanılmıştır, Caminin iç duvarlarının tüm cepheleri Geç Dönem Osmanlı motifleri içeren sıra dışı tarzı ile kalem işi tekniğiyle süslenmiş, halı desenli büyük panolarla kaplanmıştır,

Üst çatı taşıyıcılarının da bütün ağaçlardan yapılan Caminin ahşaptan kabartma olarak yapılmış çiçek(sütleğen) motifleriyle süslü tavanı özelliklerini korumaktadır. 4 adet üst kıble tarafı, sekiz adet alt pencere ile aydınlatılan ve bunlardan batı tarafında bulunan iki tanesi kapatılarak niş şeklinde kullanılmıştır. Pencere korkulukları ahşap işleme olarak birbirine geçme şeklinde yapılmış ve sağlamlıklarını korumaktadır. Pencere nişlerinin etrafı mavi-beyaz kalem işi motiflerle bezenmiştir. Kıble tarafı pencerelerinin önünde tespih kürsüleri bulunmaktadır.

Mihrabın doğu tarafında iki pencere arasında ahşaptan vaaz kürsüsü, mihrabın batısında ise ahşap süslemeli mimberi yer almaktadır. Mimberin çiçekli ahşap panoları üzerinde ahşap ustasının adı bulunmaktadır. Minberin batı tarafındaki köşede perdeli itikâf hücresi bulunmaktadır.

Mihrap üzerinde bulunan sıva katmanlarından en altta olanı kireç ve kendir sıva en üstte olanı ise toprak sıva olduğundan caminin daha önce bakım gördüğü anlaşılmaktadır. kireç ve toprak sıva üzerine tekrar kireçle düzeltilme yapılarak kendine özgü desen ve çizim tekniği ile Geç Dönem Osmanlı mimari motifleri kalem işi tekniğiyle işlenmiştir. Mihrabın tam ortasında kandil motifi, köşelerinde ise perde motifi bezemesi yer almaktadır. Mihrabın üst kısmında ise kalem işi olarak Kur-an’ı Kerim ayetleri bulunmaktadır.

Araştırma: Yılmaz KETEN

IMG_7281

IMG_7272

IMG_7270

IMG_7265

IMG_7260

IMG_7288

IMG_7275

Etiketler: » » » » »
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle