logo

reklam

Tarım alanlarını dolu vurdu

Amasya ve bölgede etkili olan sağanak ve dolu ekili alanlarda hasara yol açtı. Ekipler, kırsal bölgelerde hasar tespitine başladı.
Amasya’da cumartesi sabahı başlayan aralıklarla etkisini sürdüren sağanak ve yer yer dolu, tarım alanlarına zarar verdi.
Buğday, arpa, kiraz ve çilek ekili alanları etkileyen dolunun ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, kırsal bölgelerde hasar tespit çalışmalarına başladı. Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş ve yönetimi dolu zarırı gören bölgelerde üreticiye geçmiş olsun ziyaretleri yapıyor.
BAŞ; ÜRETİCİ BÜYÜK ZARAR GÖRDÜ
Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, şiddetli yağışın özellikle kiraz, çilek, buğday, arpa, mısır ve biber tarımının yapıldığı arazilere hasar verdiğini söyledi.
Amasya ve bölgede etkili olan yağmur ve dolunun ihraç ürünü olan meyvelerin üzerinde yara açtığını belirten Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, üreticinin zararının büyük olduğunu belirtti. Üreticinin emek verdiği ürünün iç piyasada dahi yer bulmayacağını belirten Baş, “Bir felaketle karşı karşıyayız. Bu aylarda beklemediğimiz dolu yağdı. Bazı bölgelere yağan dolu ceviz büyüklüğündeydi. Üretici büyük zarar gördü. Bakanlığın devreye girmesi için müracaatta bulunacağız” dedi. Üreticilerin sigorta yaptırmasının böyle durumlarda önem kazandığını belirten Baş şöyle devam etti:
BAŞ; TARIM SİGORTASI ÖNEMLİ
“Tarım böyle bir şey. Doğayla iç içe sıcağın, rüzgarın, dolunun aşırı derecede zarar verdiği bir sektör. Her ekonomistin kendi kafasına göre yorumlayacağı bir sektör değil. Dışarıdan bakıldığı gibi bir şey değil. Her türlü felaketin sizi bitirebileceği bir sektör. Bir dolu vurur aylarca emek verdiğiniz bir ürün bir anda yok olur. Bu hasarlarla beraber sigortanın önemi artıyor. Herkesin sigorta yapması gerekiyor. Ancak bir güvensizlik söz konusu. Hasar konusunda gerçekçi olmayan hasar tespitleri yapılıyor. Bir üreticinin hasarı yüzde 80 iken siz yüzde 20 bedel çıkarırsanız, bir çok üretici sigorta yaptırmıyor.”

VALİLİK AÇIKLADI

Amasya valili İl genelinde meydana gelen dolu afeti üzerine bir bildiri yayanladı.
Amasya’da 24-25 Mayıs tarihleri arasında meydana gelen şiddetli dolu yağışı, ilk tespitlere göre il merkezi, Suluova ve Merzifon ilçelerimizdeki toplam 53 köyümüzdeki tarım arazilerinde ekili ürünler üzerinde hasara yol açtı.
İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerimiz tarafından oluşturulan hasar tespit ekipleri zarar gören köylerde hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor.
Yapılan ilk tespitlere göre, il merkezinde 6, Suluova’da 16 ve Merzifon’da 31 olmak üzere toplam 53 köyümüzde kiraz, şeftali, buğday, mısır, şekerpancarı gibi ürünlerde yoğun dolu hasarının bulunduğu belirlendi.
Çalışmaların tamamlanmasının ardından oluşturulacak raporun Tarım ve Orman Bakanlığına gönderileceği bildirildi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle