logo

reklam

TDED’in Geleneksel Geceleri Sürüyor

TDED’in Geleneksel Geceleri Sürüyor
Yerel Şairlerin şiirleri ve yöresel türküler seslendirildi
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Amasya Şubesi’nin geleneksel şekilde yapmakta olduğu aylık sohbet ve şiir akşamları programının 2019 yılı Mart toplantısı Amasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Yeşilırmak yerleşkesinde yapıldı. Amasya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Metin Orbay’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen buluşmada Amasya kültür ve tarihinde iz bırakanlar ele alındı. Yerel Şairlerin şiirleri ve yöresel türküler seslendirildi.
Prof.Dr. Metin Orbay ve Dr. Mustafa Kılınç’ın ortak çalışması İlköğretim Müfettişi Remzi Bey’in tuttuğu 1928 ve 1929 yıllarındaki teftiş raporları değerlendirildi. 2018 yılının son ayında basılan bu eser sunum eşliğinde tanıtıldı. Ağırlıklı olarak Merzifon ilçesindeki Amerikan Kolejinin eğitim sistemi ve misyonerlik çalışmalarının dışa vurumu değerlendirildi. Prof.Dr. Metin Orbay’ın yaptığı sunumda Cumhuriyetin ilk yıllarındaki eğitim durumumuz ve alınması gereken tedbirler konusunda görüşler değerlendirildi.
Şair Mustafa Ayvalı’nın yaptığı program takdimi eşliğinde edebiyat dünyasına yeni adım atan Yelgin Arkoç Mesci’nin yazdığı ve Altın Kitaplar Yayınevi tarafından basılan “Kalenin Havvası” isimli romanın tanıtımı yapıldı. Romanı yazarken ve yazdıktan sonra basım aşamasında yaşadıkları tecrübeleri anlattı.
TDED Sohbet ve Şiir Akşamları programına Rektör Prof.Dr. Metin Orbay, TDED Şube Başkanı Hüseyin Menç, Rektör Yrd. Prof.Dr. Kemal Polat, Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç.Dr. Cengiz Yıldırım. Doç.Dr. Metin Hakverdioğlu, Dr. Mustafa Kılınç, Sinema ve dizi oyuncusu şair Yavuz Çetin ve TDED üyeleri ile öğrenciler iştirak ettiler.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle