logo

reklam

Tonga; Antibiyotikte Değil, Sağlınızda Israrcı Olun

dr. faruk tonga″Akılcı Antibiyotik Kullanımı″ eğitimi
Tonga; Antibiyotikte Değil, Sağlınızda Israrcı Olun
AMASYA Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim Araştırma ve Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanelerinde “Akılcı Antibiyotik Kullanımı” eğitimi düzenlendi.
Hastanelerin Acil Servis phersoneline “Grup A streptekok hızlı antijen testlerinin kullanımı ve sağladığı yararlar” anlatıldı.
Amasya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Faruk Tonga, hekimlere gereksiz antibiyotik yazılmaması, antibiyotik kullanımını azaltmak, antibiyotiklere karşı mikroorganizmaların direnç geliştirmesini önlemek amacıyla virüs ve bakterilerin vücutta yaptığı enfeksiyonları anlatarak, “Gereksiz antibiyotik kullanımı önlemek için Amasya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı sağlık tesislerinin, iç hastalıkları, kulak burun boğaz hastalıkları, çocuk sağlığı ve hastalıkları poliklinik ve servislerinde, acil servislerde Grup A Streptokok Hızlı Antijen Testleri yapılmaya başlandı. Başlatılan uygulama sayesinde halkın akılcı ilaç kullanımıyla ilgili bilgilendirilmesi ve uygunsuz antibiyotik kullanımının önlenmesi amaçlanıyor” dedi.
Tonga, antibiyotiklerin mutlaka hekim önerisi ile kullanılması gerektiğinin altını çizerek “Antibiyotikler hastaların kendi kendilerine kullanmaya başlayacakları ilaçlar değildir. Antibiyotikler ‘ateş düşürücü, ağrı kesici, kırgınlık giderici’ ilaç grubuna girmiyor. Ayrıca ateş vücutta bulunan bir enfeksiyonun belirtisi olabiliyor. Ancak her ateş bir enfeksiyon belirtisi olmayabileceği gibi her enfeksiyon da bakteriden kaynaklanmayabiliyor. dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle