logo

reklam

UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ


facebook
A. Suad AKCAN
amasyayorum@hotmail.com

15 Temmuz direnişimizin ve zaferimizin 3. Yıldönümü’nü kutladık.
15 Temmuz, tıpkı Çanakkale Zaferimiz gibi, tıpkı İstiklal Savaşımız gibi, tarihimizdeki sayısız zafer ve başarı gibi bize, hepimize aittir. 15 Temmuz, milletin ortak direnişidir, ortak zaferidir. 15 Temmuz, her türlü farklılığın üzerinde, her türlü siyasi görüşün, yaklaşımın, oluşumun üzerinde, siyaset üstü bir değerimizdir.

15 Temmuz, tarihe altın harflerle yazılacak bir geceydi. Türk halkı adeta üzerine Çanakkale ruhundan bir parça üflenmiş-çesine sokaklara döküldü, millet 22 haziran 1919 tarihinde Türkiye Cumhuriyetinin kurucu Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetin Doğum Belgesi “Amasya Tamimi”n de kaleme aldığı gibi; ‘Milletin İstiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” ilkesinin başkenti Amasya ile birlikte İstanbul ve Ankara’da başta olmak üzere tüm yurtta darbecilere dur dedi.

15 Temmuz; Türkiye demokrasisinin önemli mihenk taşlarından birinin yerine koyulduğu gün.

Kişiler gibi milletlerin de karakterleri vardır.

Türkiye’de ilk kez halk bir darbe girişimine kelimenin gerçek anlamıyla “Etiyle, kemiğiyle, bedeniyle” karşı koydu.
Türk milleti sağlam karakterini, dirayetli duruşunu 15 Temmuz hain darbe girişiminde bir kez daha kanıtladı. Atalarının onlara emanet ettiği bu toprakları, Çanakkale’de, doğuda, güneydoğuda, şehit kanları ile sulanan bu toprakları bir avuç vatan hainine teslim etmedi. İlle de vatanım dedi de kimselere yedirmedi. Tankların, topların, tüfeklerin önüne göğsünü siper etti.

Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşımızda dile getirdiği gibi;
Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış ? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Darbecilerin, milletin direnişi karşısında ilk defa bozguna uğradığı bu zafer, ülkemizde yeni bir dönemin kapılarını araladı. Milli iradeyi rehin almayı hedefleyen o meşum girişim, Türk demokrasisinin önünün açılmasına, daha da güçlenmesine vesile oldu.

DEMOKRASİDEN ŞÜPHENİZ OLMASIN
Ve belki de tarihte ilk kez insan bedeni silahı yendi.
İlk kez Türk insanı demokrasisi için canını verdi.
Demokrasisini bedeniyle, etiyle, kemiğiyle koruyan insanların ülkesinde demokrasi er veya geç layık olduğu kadar büyük bir ağaç, olması gerektiği kadar yeşil bir orman olacaktır.
Kimsenin şüphesi olmasın.

UNUTMA UNUTTURMA
Eski âdetimizdir: Önemli hadiseleri hatırlarız, yıldönümlerinde kutlamalar yaparız ama olanların şokunu atlatmaya başlayınca başımıza gelenleri zamanla unuturuz, kahramanların isimleri ve belâların defedilmesinde oynadıkları önemli roller hafızamızdan uçup gider, sadece olayın günü ile ismini hatırlar, aradan uzun zaman geçtikten sonra da tamamı hafızamızdan sileriz.

Şimdi ıztırap, acı ve nefretle hatırlanan 15 Temmuz’un üzerinden uzun seneler geçtikten sonra bu “Unutma” âdetimizin neticesinde o günün de böyle bir âkıbete uğramaması için kalıcı işler yapılması şarttır ve yapılması gerekenlerin başında ciddî araştırmalar neticesinde ortaya konacak, hadiseyi her yönü ile anlatıp târihe mâledecek belgeye dayalı eserlerin yayınlanması gelir.

Milletin tamamının ortak zaferi ve ortak bayramı olan 15 Temmuz eğer daha fazla ayrıştırmaya maruz kalırsa, eğer sadece belli bir kesimin bayramı olmaya başlarsa, Allah korusun, hiç hak etmediği halde, 27 Mayıs’ın tam zıddı olduğu halde, 27 Mayıs’ın aksine “Bayram” ruhunu yansıttığı halde, akıbeti 27 Mayıs’a benzer. Her türlü darbeye, milli iradeye yönelik her türlü müdahaleye tokat manası taşıyan 15 Temmuz, maazallah, belli bir dönem kutlanır, sonra unutulur, unutturulur…

Bu yıl ortak zaferimizin, şahlanışımızın, kutlu direnişimizin 3. Yıldönümü’nü kutlayacağız. İnşallah bu ve sonraki kutlamaları istismardan arındırırız, fırsatçılara imkân tanımayız ve 15 Temmuz’u milletin ortak zaferi olarak ebediyen coşkuyla, hep birlikte kutlarız.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Öyleyse merhaba

  03 Şubat 2020 Genel, Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  "Söylediklerinize dikkat edin düşüncelere dönüşür.Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür.Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür." Gandi. Değişmek, dönüşmek ve başkalaşım. Bilenen adıyla metamorfoz. Değişimin genel anlamı insanlar arasında değişiklik gösterebilir. Kimine göre yeni bir saç stili ve giyim tarzı, kimine göre farklı fikir akımları, düşünce tarzları, hayatı anlama ve yaşama biçimlerini değiştirme, restore etme eylemidir.Yeni doğan günü ömrün başlangıcı saymanın, yeni fikirlere zihnin kapılarını açık t...
 • Başlığını yitiren yazı

  27 Ocak 2020 Genel, Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  “Aptallara göre insanlar ırk, cinsiyet, milliyet, yaş, statü, renk, din ve dil başta olmak üzere sekizden fazla kategoriye ayrılırlar. Halbuki olay bu kadar komplike değildir. İnsanlar sadece ikiye ayrılırlar: İyi insanlar ve kötü insanlar.” Albert Einstein Saatler günler, haftalar, aylar ve hatta yıllar. Öyle çabuk geçiyor ki, bu endişe verici hızlı geçişler iyi değerlendirilemeyen çöp zamanlara dönüşmüş işe, eyvah. Vicdan azabı gibi gelip vuruyor insanı. Şöyle bir baktım da günümün büyük bir bölümü yerel ve ulusal haberleri takip ...
 • Öğretmenler, geleceğimizin mimarlarıdır.

  26 Kasım 2019 Köşe Yazıları

  Öğretmenler, gelecek kuşakları eğitir ve şekillendirir bu nedenle öğretmenlerin eğittikleri çocukları geleceğimize bir meşale gibi ışık tutacak olan ve geleceğimizi şekillendirecek olan kişilerdir. 24 Kasım Öğretmenler Günü her zaman hatırlanmayı ve değer verilmeyi hak eden çok sevgili öğretmenlerimizin günüdür. Öğretmen bizleri bilgi ile aydınlatan bir mumdur. Yansıttığı ışık bilgi ile aydınlanmamızı, karanlıklardan kurtularak önümüzü görmemizi sağlar. Bu mesleğe ömrünü adamış, şini severek yapan, kendinden çok öğrencilerini düşünen öyle öğre...
 • Yerel gazeteler

  18 Kasım 2019 Köşe Yazıları

  Yerel gazeteler Bugünde, kendi alanımızla ilgili birkaç kelam etmek istedim. Basın, insanların yaşananlardan haberdar olabilmesi için ortaya çıkmış ve yıllardır süre gelen bir olgudur. Aynı zamanda basın, insanların sosyokültürel yapısını etkileyerek değiştirebilecek bir yapıya sahiptir. Demokrasi önce yerelden filizlenir, sonra ülke geneline kök salar. Bunun için bağımsız, özgür ve kendi ayakları üzerinde durabilen yerel basının varlığı ön koşoldur. Demokrasinin ilk basamağı olan yerel birimlerinde halk ile yöneticiler arasında köprü g...
hd porno sikis izle