logo

reklam

Üretici bahar yağmurunu bekliyor

AMASYA çiftcisi, bu yıl tarımsal açıdan gerek yağış gerekse hava sıcaklığı bakımından iyi bir yıl geçirildiğini, hububat bakliyat ekili alanların bahar yağmurlarına da ihtiyacı olduğunu söyledi.
Amasya ve bölgesinde ekimi yapılan hububat bakliyatın bol yağış nedeniyle iyi bir gelişim dönemi geçirdiğini belirtti. 
Bitki gelişiminin devamı için Nisan ve Mayıs aylarında da bahar yağışlarına ihtiyaç olduğunu dikkat çeken üretici, “Bu yıl kış mevsiminde yurt genelinde olduğu gibi Araban Ovası’nda da etkili olan sağanak yağmur ve kar yağışları toprağı suya doyurdu. Bahar mevsiminde de hububat ekili alanların bahar yağmurlarına ihtiyacı var. Kış mevsiminde son yılların en şiddetli sağanak yağmur ve kar yağışları aralıksız yağıp toprağı suya doyurdu” dedi.
Amasya çiftcisi, soğuk hava nedeniyle arpa ve buğdayda kayıp olduğunu belirtirken, üreticilerin gübre atmak için bahar yağmurlarını beklediğini söyledi.
Hububat üretiminin yoğun olduğu Amasya’da çiftçiler topraktan çıkamayan mahsulleri için tırmık çekimine başladı. Kış aylarının aşırı soğuk ve uzun sürmesi hububatın zayıf kalmasına neden oldu. Amasya çiftçi, “Eksi 10’lari bulan soğuk hava nedeniyle arpa ve buğdayda kayıp var. Çünkü kış erken geldiği için erken ekilen mahsul buz tutan toprak zeminden çıkamadı. Çiftçiler ekili arazide toprak üzerinde tırmık çekerek mahsulün toprak yüzeyine çıkması için çalışıyor. Ayrıca bahar yağmurları olmayınca çiftçi üst gübre de atamadı. Şu an bahar yağmurlarını bekliyoruz. Yağmurla birlikte çiftçiler üst gübresi olan ve reçeteye tabi tutulan yüzde 26 ve yüzde 46 gübresi atacak” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle