logo

reklam

Üreticilere ‘budamayı geciktirin’ çağrısı

Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş “Çok çetin koşullarda bir iklim süreci yaşıyoruz. Bağcılarımızdan ve üreticilerimizden isteğimiz, böyle iklim koşullarında budama faaliyetlerinde çok aceleci olmamaları” dedi.
Son haftalarda hava sıcaklıklarının eksilere düştüğü Amasya’da yaşanabilecek don felaketi riskine karşı üreticileri uyaran Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, “Eksi 15, eksi 16 dereceye düşecek bir sıcaklığı yüksek tutma şansımız yok. En azından bitkiyi sağlama alıp, güçlü bulundurma adına, yeni yaralar açılmaması için budama döneminin geciktirilmesinde yarar var” dedi.
Son yılların en sert kış aylarını yaşayan Amasya yeni bir soğuk hava dalgası ile karşı karşıya. Verimli topraklarıyla birçok ürünün yetiştirildiği Amasya’da her yıl yaşanan don olaylarından dolayı zarar gören üreticiler yeni zararlara karşı uyarıldı. Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, “Son günlerde eksi 8’lere eksi 5’lere varan oranlarda hava sıcaklıklarının düştüğü gözlemleniyor. Önümüzdeki süreçte özellikle bu hafta sonu cumartesi ve pazar günleri Sibirya’dan gelen yeni bir soğuk hava dalgasının bizim bütün bölgemizi etkileyeceği tahmin ediliyor. Eksi 8 derecede ağaçlarda zararlar başlar, eksi 12’de bağların çubuklarında, kollarında donmalar olur, eksi 25 derecede de gövde donar. Bağlarda gövde donmasını maalesef geçtiğimiz yıllarda yaşadık. Yine korkutucu olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle tarım üretiminde bir hasar yaşamadan bu süreci atlatırız. Gerçekten çok çetin koşullarda bir iklim süreci yaşıyoruz. Üreticilerimizin durumu gerçekten kritik. Umarız ürünlerini kaybetmeden bu süreci atlatırız” şeklinde konuştu.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle