logo

reklam

VEFA ve VEFASIZLIK


facebook
A. Suad AKCAN
amasyayorum@hotmail.com

7 Haziran 2015 yılı 25. dönem milletvekili seçimleri yaklaşıyor. Siyasi partiler adaylarını belirlemek için yoğun mesai yaparken, bazı partiler ise adaylarını Genel merkezden telefon aracılığı ile aday belirlemede ricalarda bulunuluyor.
Başlığımız Vefa; Vefa’nın sözcük anlamı ise; Sadakat, sevgiyle bağlı olma, hatır bilmedir.

Türk Siyasi hayatının yol haritasının en büyük unsurlarından biri olan 1946 ruhu diye bilinen Demekrat Parti, bugün varma mücadelesinde!
1946 yılında kurulup Türk Siyasi Hayatında büyük bir hamle olarak görülen ve daha sonra ismini Adalet Partisi, Doğru Yol Partisi ve yine 1946 yılındaki ismine dönen Demokrat Parti, bugünki siyasi hayatında büyük bir belirsizlik yaşarken, varma olma mücadelesinde vefasızlakları yaşıyor.
1946 Ruhunun bir parçası olan Adalet partisinde Amasya milletvekilliği ve milletvekilliğinin ardından Bakanlık yapmış olan Muhammed Kelleci, 2015 seçimleri için Amasya’dan aday aramasını DP Genel merkezinden, telefon aracılığı ile yapıyor.
Oysaki; 2007 seçimlerinde DP parti birinci sıra Amasya milletvekili adayı, adaylıktan çekilmesi üzerine, 1946 ruhunu yaşayan ve bu siyasi ruhun diğer parçalarından olan Doğru Yol partisinden Amasya Belediye Başkanlığı yapan Ömer Kabakcı, bu belirsizlik içinde Amasya’dan Demokrat patiden milletvekili adayı olarak Amasya’ya gelir.
Bir dostunun, “Ömer, Bu belirsizlikte neden DP. Kendini bu belirsizlik içine neden atıyorsun” sorusuna çok net bir cevap verir!..
Kabakcı; “Vefa, İstanbul’da bir kentin adı değildir!.. Vefa; Sadakat, sevgiyle bağlı olmadır. Gün, 1946 yılına sahip çıkma adına bir vefa borcudur.” der.
İşte; Vefa; Amasya’da 25. dönem milletvekili adaylarını telefon aracılığı ile belirlemek değildir.
Vefa; bugünde kendisine siyasi hayatta büyük nimetler sunan partisine sahip çıkmaktır.
Vefa, telefon ile aday bulmak değil. Amasya’ya gelip, Beni bu şehir siyasi hayat ta, bana hayat verdi. Bugün vefa günüdür. Ben, Partimden Amasya adayıyım demektir.
Vefa ve Vefasızlıklar; 1946 ruhunu yeniden umutlandırma ve umutlandırmama günü olacaktır.

Bu yalnız Demokrat Partidemi!.. Tabiki cevap hayır. Aynı Vefasızlıklar diğer partilerde de mevcut. Örnek mi! DSP de aynı konumda. Telefonla son günlerde şehirlerde aday arıyorlar. Genel merkezlerde koltuklarda oturanlar, koltuklarını kaybetmemek için illerden aday çıkardık demek adına çalışıyorlar. Seçim kazanmak adına değil!.. Koltuk adına…

Aşkın Piri Hazreti Mevlana vefa’yı şöyle izah ediyor. “Vefa nedir, bilirmisin? Vefa arkanda bıraktığını, giderken yaktığını yabana atmamandır. Vefa; dostluğun asaletinde, bir dua sonrası verilen sözlere, hayallere ihanet katmamandır. Vefa; ötelerin sonsuz mükafatın karşısında, cehennemi hafife almaman, ülvi güzellikleri dünyaya satmamandır.”
Vefa, insanın kalbinde, gönlünde olması gereken ülvi bir borçtur. Yapılan iyilikleri utunmamamak, iyiliklerin hatırı için hataları görmemektir… Dostlarını daima vefa ile hatırla can! Arayan sen ol, bulan sen; Tanıyan sen ol, kucaklayan yine sen. Kula vefası olmayanın Hakk’a vefası olmaz.
Vefa, dost ikliminde yetişen en güzel sevda çiceğidir.

Share
1376 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Biz biriz.Ayrı gayrımız yok!

  19 Mart 2018 Genel, Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta İlyas ilk -Orta Okulunun hazırlamış olduğu "12 mart İstiklal Marşı'nın kabulu" ve "18 mart Çanakkale Şehitleri"Anma günü konulu program Amasya'da gerçekleşti. Şehitlerimiz saygıyla anıldı. Bir kez daha Tüm Şehitlerimizi saygıyla ve  rahmetle anıyoruz. Program genel akışı itibariyle Çanakkale'nin yüksek ruhunu ve başka hiç bir millette bulunmayan vatan sevgisini  göstermeyi hedefliyordu salondakilere. Kıbrıs Gazisi Hamit Tokmak'ın yaptığı konuşma hala kulaklarımda;konuşması boyunca onu ilgiyle ve hayranlıkla dinledim. Çanakka...
 • “Kadın Aile ve Toplumun köprüsüdür”

  07 Mart 2018 Köşe Yazıları

  "Kadın Aile ve Toplumun köprüsüdür" Afrin şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine de sabırlar diliyorum. Kılıçları keskin,dualarımız kalkan olsun. Amasya'nın Merzifon ilçesine bağlı Yakacık köyündeki kadınlar,evlerinde altın günü yapmak yerine bir araya gelip kitap okuma günleri düzenlemişler. Ve hazırladıkları pasta börekleri okula götürüp,hem çocuklarda okuma arzusu uyandırıyorlar,hem de" altın günü " gibi gereksiz ve üretimsiz bir gün bir, önemli bir amaca dönüşüyor Bu fikrin sahibi olan öğretmen ve o köy kadınlarını yürekten tebrik...
 • AH GEÇMİŞ ZAMAN!

  22 Şubat 2018 Köşe Yazıları

    Karşı konulamayan bir özlemin adıdır,geçmiş zaman. Çocukluğumuz.. Annemizin,yaptığı o sıcacık kurabiyeleri yürütmeyi özlediğimiz zamanların tadı,şu an hangi anımıza denk gelebilir ? Ekmeğin üzerine yağ,bal sürüp sokağa fırladığımız günler.. Topaç çevirmece,çelik çomak.. Cevizine bilye ütmeler.. Parklar, bahçeler.. Soba üzerinde kestane kebap yapmanın inanılmaz mutluluğu, Yaz günleri eve gelen serin karpuzların tadı.. Derin bir ah çektim. Belki de hepimizin içinde aynı özlem vardır. Düşüp de dizlerimizin kan revan içinde k...
 • Yedi yıllık hasret son buldu !

  30 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Merhaba sevgili yorum okuyucuları Biliyorsunuz ki Pazar günü 6. olağan Amasya kongresi vardı. Aylar öncesinden başlamıştı hazırlıklar. Özlem ve umut doluydu onu bekleyen Halk .Yedi yıl aradan sonra ilkez geliyordu. Sokaklar,caddeler,evler bayram şenliğinde idi. Tarihi,doğası ve insanlarıyla bambaşka bir yere sahip olan Şehzadeler Şehri bir başka güzeldi o gün. Spor salonunda gerçekleşen kongrede onbinlerce insan soğuk havaya ve uzun mesafelere rağmen oradaydı. Ellerinde bayraklarlar,dillerinde marşlar, Annelerin kucağında küçücük ya...