logo

reklam

VEFA ve VEFASIZLIK


facebook
A. Suad AKCAN
amasyayorum@hotmail.com

7 Haziran 2015 yılı 25. dönem milletvekili seçimleri yaklaşıyor. Siyasi partiler adaylarını belirlemek için yoğun mesai yaparken, bazı partiler ise adaylarını Genel merkezden telefon aracılığı ile aday belirlemede ricalarda bulunuluyor.
Başlığımız Vefa; Vefa’nın sözcük anlamı ise; Sadakat, sevgiyle bağlı olma, hatır bilmedir.

Türk Siyasi hayatının yol haritasının en büyük unsurlarından biri olan 1946 ruhu diye bilinen Demekrat Parti, bugün varma mücadelesinde!
1946 yılında kurulup Türk Siyasi Hayatında büyük bir hamle olarak görülen ve daha sonra ismini Adalet Partisi, Doğru Yol Partisi ve yine 1946 yılındaki ismine dönen Demokrat Parti, bugünki siyasi hayatında büyük bir belirsizlik yaşarken, varma olma mücadelesinde vefasızlakları yaşıyor.
1946 Ruhunun bir parçası olan Adalet partisinde Amasya milletvekilliği ve milletvekilliğinin ardından Bakanlık yapmış olan Muhammed Kelleci, 2015 seçimleri için Amasya’dan aday aramasını DP Genel merkezinden, telefon aracılığı ile yapıyor.
Oysaki; 2007 seçimlerinde DP parti birinci sıra Amasya milletvekili adayı, adaylıktan çekilmesi üzerine, 1946 ruhunu yaşayan ve bu siyasi ruhun diğer parçalarından olan Doğru Yol partisinden Amasya Belediye Başkanlığı yapan Ömer Kabakcı, bu belirsizlik içinde Amasya’dan Demokrat patiden milletvekili adayı olarak Amasya’ya gelir.
Bir dostunun, “Ömer, Bu belirsizlikte neden DP. Kendini bu belirsizlik içine neden atıyorsun” sorusuna çok net bir cevap verir!..
Kabakcı; “Vefa, İstanbul’da bir kentin adı değildir!.. Vefa; Sadakat, sevgiyle bağlı olmadır. Gün, 1946 yılına sahip çıkma adına bir vefa borcudur.” der.
İşte; Vefa; Amasya’da 25. dönem milletvekili adaylarını telefon aracılığı ile belirlemek değildir.
Vefa; bugünde kendisine siyasi hayatta büyük nimetler sunan partisine sahip çıkmaktır.
Vefa, telefon ile aday bulmak değil. Amasya’ya gelip, Beni bu şehir siyasi hayat ta, bana hayat verdi. Bugün vefa günüdür. Ben, Partimden Amasya adayıyım demektir.
Vefa ve Vefasızlıklar; 1946 ruhunu yeniden umutlandırma ve umutlandırmama günü olacaktır.

Bu yalnız Demokrat Partidemi!.. Tabiki cevap hayır. Aynı Vefasızlıklar diğer partilerde de mevcut. Örnek mi! DSP de aynı konumda. Telefonla son günlerde şehirlerde aday arıyorlar. Genel merkezlerde koltuklarda oturanlar, koltuklarını kaybetmemek için illerden aday çıkardık demek adına çalışıyorlar. Seçim kazanmak adına değil!.. Koltuk adına…

Aşkın Piri Hazreti Mevlana vefa’yı şöyle izah ediyor. “Vefa nedir, bilirmisin? Vefa arkanda bıraktığını, giderken yaktığını yabana atmamandır. Vefa; dostluğun asaletinde, bir dua sonrası verilen sözlere, hayallere ihanet katmamandır. Vefa; ötelerin sonsuz mükafatın karşısında, cehennemi hafife almaman, ülvi güzellikleri dünyaya satmamandır.”
Vefa, insanın kalbinde, gönlünde olması gereken ülvi bir borçtur. Yapılan iyilikleri utunmamamak, iyiliklerin hatırı için hataları görmemektir… Dostlarını daima vefa ile hatırla can! Arayan sen ol, bulan sen; Tanıyan sen ol, kucaklayan yine sen. Kula vefası olmayanın Hakk’a vefası olmaz.
Vefa, dost ikliminde yetişen en güzel sevda çiceğidir.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 14 Şubat ve Reklâm İlişkisi

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Yaşamsal döngümüzün temeline, sevgiyi, hoşgörüyü ve tahammülü yerleştirdiğimiz zamanlar artık çok uzağımızda kaldı maalesef. Şimdi bu yapının temelini daha fazla alışverişler , doyumsuz alışverişler alır oldu.Daha fazla alışverişin zihince bir açıklaması vardı elbet "Al onu çünkü sen önemlisin, al çünkü sen biriciksin, eğer onu almazsan önemli insan olmazsın" piskoloji bilimi de reklâm ve tüketim sektöründen yanaydı. En önemli verilerini bu uğurda paspas ettiler. Reklâmlarda kullanılan dil, kurgulanan kısa ve etkili filmlerin uyarı amaçlı olma...
 • Amasya Seçmeni ve Adayları

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Çöplerin iyi toplanması, şehrin temizliği, kaldırım yapımı ve altyapının yeterli olması seçmeni tatmin etmemektedir. Bunların ötesinde belediye başkanın yenilikçi ve şehrinin kalkınmasında öncü olmasını beklemektedir. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Amasya'da 7 ilçe ve bir belde olmak üzere 8 belediye için seçim yapılacak. Aynı zamanda 8 belediyenin belediye meclis üyesi de bu seçimde belirlenecek. İl Genel Meclisi içinde 7 ilçede seçim yapılacak. Muhtarlık seçimleri ise köy ve mahalle bazında yapılacak. Sizden olanlara oy verin Aday pr...
 • Seçmenin Aday Profili

  15 Ocak 2019 Köşe Yazıları

  Yerel yönetimler, halka en yakın yönetim birimleri olma özelliğini taşımaktadırlar. Bu yönüyle de demokratik değerlerle birlikte anılmaktadırlar. Yerel yönetimlerden beklenen demokratik değerlerin gerçekleşmesi ya da gerçek anlamda demokratik yerel yönetimlerin varlığı için belki de en önemli mekanizma yerel seçimlerdir. Yerel yönetim organlarının gerçek anlamda yerel halkı temsil etmesi, yerel yönetim faaliyetlerinin yerel halkın taleplerine ve sorularına cevap vermesi, halkın yerel yönetim faaliyetlerine katılım kanallarının açık olması...
 • Masal Poşeti

  13 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, poşetten gündem, poşetten yasa yapan bir ülke varmış. Bu ülkenin insanlarının bir kısmı mutlu, azimli, çalışkan bir kısmı ise biraz garip, biraz gösterisevermiş. Gösteriseverler, konuşmaları gereken yerlerde susar, susmaları gereken yerlerde avaz avaz boş bilmiş konuşurlarmış. Örneğin; et o kadar pahalıymış ki, onun yerine dana dili alınırmış. Bundan pek şikayet etmez, edecekleri vakit, " tüketim çokluğundan pahalı canım" denilip geçiştirilirmiş. Dili yer, "dilsiz" yola mecbur devam ederlermiş.Günler böy...
hd porno sikis izle