logo

reklam
19 Ağustos 2019

YASAĞI DİNLEYEN KİM?

YASAĞI DİNLEYEN KİM?
Sokak düğünleri, havcai fişek ve konvoylar Amasya’da insanları canından bezdirdi…
Amasya’da yasaklanmasına rağmen sokak düğünleri yaz aylarının başlamasıyla arttı. Düğün sezonun açıldığından itibaren kentte düğün yasağına uyulmuyor ve denetiminde ciddi aksaklıklar yaşanıyor. Gece geç saatlere kadar süren düğünlerde özellikle kent merkezinde mahallelerde havai fişek, maytap patlamaları, düğün konvoyları, korna ve silah sesleri de hem can güvenliğini riske atıyor hem de gürültü kirliliğine neden oluyor.

Yaz ayının gelmesiyle beraber başlayan Amasya’da Sokak düğünleri yaz mevsimin son günlerninde artmaya başladı. Yasak olmasına rağmen yasağı dinlemeyen düğün sahipleri hem vatandaşların hafta sonunu zehir ediyor hem de yasaları çiğniyor. Emniyettin sıkı denetimine rağmen kural ve yasa tanımayan düğünler şehirde gürültü kirliliğine neden oluyor.

KENT, GÜRÜLTÜ YUMAĞINA DÖNDÜ

Yasak olmasına rağmen sokak düğünleri aynı zamanda gürültü kirliliğine neden oluyor. Gece geç saatlere kadar yüksek seste müzik çalan düğünlerde vatandaşlar rahatsız oluyor. Sokakta yapılan düğünler, düğün sonrası oluşturulan konvoylar ve kentte gece vakti atılan havai fişekler ile kent tam bir gürültü yumağı haline dönüştü.

SİLAHLAR SIKILIYOR

Düğünlerde vatandaşları rahatsız eden durumlar sadece bununla sınırlı değil. Yapılan onca uyarılara rağmen Amasya’da kırsbal kesimlerde ve köy düğünlerinde silahlar da sıkılıyor. Özellikle hafta sonları yüzlerce düğün ve sünnet merasiminin gerçekleştiği köylerde yasak olmasına rağmen düğünde eğlence amaçlı atılan kurşunlar vatandaşların can güvenliğini de tehlikeye atıyor.

KONVOYLAR TEHLİKE SAÇIYOR

Ayrıca düzenlenen konvoylarda caddelerde tur atan araçlar da büyük tehlike saçıyor. Gençler araçların kapı ve pencerelerinden asılıyor. Araçların süratli seyir etmesi hem kendi canlarını ve hem de o anda caddeden seyreden araçlar ve yayalar açısından da büyük tehlike arz ediyor.

VATANDAŞLAR TEPKİLİ

Kent genelinde vatandaşların şikâyetçi olduğu bu durum çözüm bekliyor. Halk Amasya’da yaşanılan bu durumdan karşısında yetkilileri göreve çağırarak, tepkilerini dile getirdi: “Gece yarıları sorumsuzca havai fişek patlatan konvoy yapan silah sıkan insanlar devletten güçlüler mi? Neden engel olunamıyor. Gecenin bir yarısı gürültü nedeniyle yataklarımızdan fırlıyoruz. İnsanların hastası ve küçük yaşta çocukları var. Huzur bırakmadılar. Bir an önce bu konuda kalıcı ve etkin tedbirler alınmasını istiyoruz. Yeter arık bıktık.”

İÇİŞLER BAKANLIĞI’NDAN UYARI

Öte yandan İçişleri Bakanlığı yaz aylarının gelmesiyle düğün, nişan ve kutlama gibi organizasyonlarda havaya ateş açılmasının engellenmesi için valilikleri tekrar uyardı. İçişleri Bakanlığı, etkinliklerde silah kullanılmayacağına dair organizasyon sahiplerinden taahhütname alınması, hazırlanan farkındalık afişlerinin organizasyon yerlerine asılması, organizasyonlarda kolluk görevlisinin silahı ile havaya ateş etmesi halinde hakkında derhal disiplin işlemlerinin başlatılması hakkında geçen yıl illere gönderilen genelge kapsamında uygulamaya konulan valilik genel emirlerinin hassasiyetle uygulanmasını ve bu konuda denetimlerin artırılmasını istedi. Düğün, nişan ve benzeri organizasyonlarda silahla havaya ateş açılması nedeniyle yaşanan üzücü olaylar üzerine İçişleri Bakanlığı, geçen yıl 81 il valiliğine Bakan Süleyman Soylu imzalı genelge göndermişti. Genelgede ülke genelinde bayram, düğün, uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama faaliyetlerinde valiliklerce alınması istenen önlemler sıralanmıştı.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hd porno sikis izle