logo

reklam

Yedikır Balık Cenneti

Amasya’nın Suluova Yedikır Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonunda son 19 yılda 110 millyon pullu sazan yavrusu bölgedeki baraj ve göletlere bırakıldı. Haziran-Temmuz aylarında 7 milyon adet pullu sazan larvası elde edilip Ekim ayına kadar beslenmesi sonrası 4-6 cm boyutlarına geldiği zaman programlanan baraj, göl ve göletlerine atılmayı bekliyor.
Vali Dr. Osman Varol, Suluova Yedikır Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonunda inceleme gerçekleştirerek DSİ yöneticilerinden faaliyetlerine ilişkin bilgiler aldı.
Samsun, Trabzon, Sivas, Kayseri ve Artvin Bölgeleri’nde yapılan baraj ve göletlerin balıklandırılmasını Amasya Yedikır Balıkçılık Tesisi karşılıyor. 1990 yılından 2019 yılına kadar 110 milyon adet pullu sazan yavrusu bu bölgelerdeki baraj ve göllere bırakıldı. Bu yılki dağıtım çalışmalarına başlanıldı. İlk etapda 800 bin adet balık Altınkaya Baraj Gölüne gönderildi.
2010 yılında nesli tükenmekte olan Mersin Balıklarının üretim ve popülasyonun arttırılması amacıyla Tarım Bakanlığı, FAO ve DSİ Genel Müdürlüğü ortaklığı ile yapılan proje ile birlikte Rusya’dan 2 kilogram döllenmiş yumurta getirilen tesiste larvaların çıkması sağlanıp proje dahilinde Rusya’dan gelen danışman ve uzmanlarla beraber üretim yapılırken elde edilen balıklardan yaklaşık 20 bin adedi markalanarak Çarşamba, Yeşilırmak, Bafra, Kızılırmak ve Sakarya nehirlerine bırakıldı.
Amasya Yedikır Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonunda,Ayrıca 2010 yılında nesli tükenmekte olan Mersin Balıklarının üretim ve popülasyonun arttırılması amacıyla Tarım Bakanlığı, FAO ve DSİ Genel Müdürlüğü ortaklığı ile yapılan proje ile birlikte Rusya’dan 2 kilogram döllenmiş yumurta getirilen tesiste larvaların çıkması sağlanıp proje dahilinde Rusya’dan gelen danışman ve uzmanlarla beraber üretim yapılırken elde edilen balıklardan yaklaşık 20 bin adedi markalanarak Çarşamba, Yeşilırmak, Bafra, Kızılırmak ve Sakarya nehirlerine bırakılmıştı. Tesise Trabzon Araştırma Enstitüsüne, Sinop Üniversitesine ve İstanbul Üniversitesine bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere 5 bin 500 adet Mersin Balığı verilirken özel sektöre teşvik amaçlı 27 bin 500 adet Mersin Balığı yavrusu verilmesinin ardından projenin sonlandığı bildirildi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle