logo

reklam

Yeni yıl ayağına gelmeyecek, kalk da al..!


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Merhaba yeni yıldan beklentisi yüksek olanlar. Merhaba oturduğu yerden mucize bekleyenler.Yeni yıla sıfır beklentiyle giren, çam ağacına para vermeyen, jinglee belgss diye bağırmayan, iki kilo mandalina ve kabuklu fıstıkla dünyanın en mutlu insanı olabileler sizlere de Merhaba.

Yeni yıl yaklaşırken, bir yılbaşı geyiği haline dönüşen ‘yeni yıldan beklenenler ‘klişesine değinmeden olmazdı. Aralık ayı bitene kadar maruz kalacağımız, caps severlerin sıkı sıkıya yapıştığı bu umutcul kalıp, ne yazık ki hiç umut vermiyor bana.Yeni yıl gelirken adettendir (!) yenilikler dilenir aman efendim, tüm hedefler beklentiler yeni yıla nakledilir. Yeni yıl, yeni işler, pol paralar yakışıklı/güzel eşler getirecektir. Falan da filan. Bunları geç kardeşim; umudunu kırmak istemem ama yeni yılda bunların sen hiç bir şey yapmadan gerçekleşeceğine inanıyorsan daha çok beklersin..!

Spor yapmadan o göbeği eritemezsin bir.Çalışmadan, üretmeden para gelmez iki.Yeni yıl ayağına gelmeyecek, kalk da al üç..! Hangi çiftçi toprağını ekmeden, gübrelemeden toprağını zararlı otlardan temizlemeden mahsul bekler ki? Hangi öğretmen, hiç bir şey öğretmeden kazanım bekler öğrencisinden ?Hangi yazar, gün boyu yazmadan, okumalar yapmadan yazarlık vasfına erişir ?Hangi siyâsetçi yeteneği ve altyapısı olmadan ilerler ? (Bu ülkemizde geçerli değil,yeni yıl beklentiler listenize ” Dayı ” ekleyebilirsiniz)Bir yıl boyunca hiç kitap, ansiklopedi, sözlük karıştırmadım ama yeni yıldan beklentim Dale Carnegie olmak ? Bu ancak masallarda mümkündür. Oda kısa vadede. İstekler ,beklentiler beklenileni getirmez. Harekete geçmeli.Bütün bunların yanısıra benim de birtakım somut beklentilerim
var. Temenni efendim, temenni .

Misal; Milletvekili gömleği giyer giymez, insanlığını çıkaran, el pençe biad uman, “görgüsüz bazı vekillerin ” meclis divanından tasfiye edilmesini bekliyorum. Ne şiş yansın, ne kebap deyimini kendi ideolojik kalıplarına uyduran ne mevcut konumundan ne de yârdan vazgeçmeye yüreği el vermeyen , politikacıların siyasetten elini eteğini çekip, inzivaya çekilmelerini bekliyorum.

En şatafatlı sofralara kurulurken değil, halk jargonunu kullanarak , ” sizdenim” mesajı veren politikacıların tez zamanda tıka basa doymalarını bekliyorum. ‎Efendim zira, biz bunlara doyduk.
Üst insan, ‎kusuyoruz.
Devam ediyorum.. Misal; Üç kuruşluk malı, utanmadan sıkılmadan 10 kuruşa vermeye yeltenen başımıza esnaf değil düpedüz “Hamido” kesilen fırsatçıların , o üç kuruşluk malı alamayacakları günleri görmelerini bekliyorum.

Misal; Yeni arabasıyla, yeni motoruyla sosyal medyada şov yapan görgüsüz abilerin -ablaların azalmasını bekliyorum.
Ünlü iş adamı- ünlü iş kadını kompleksine giren günümüz insanın ‘insanı değerlere’ daha fazla önem vermelerini bekliyorum.

Misal; Kendini üst akıl ilan eden yazar teyzelerin – amcaların realist olmalarını, bir defalığına gün ışığında aynaya bakmalarını bekliyorum.
Kitap okumayan, okuyanlara da boş bilmiş gözle bakan tiplerin, bu yıl ile birlikte bir kaç güne buhar olmalarını bekliyorum.
Yeni yıl da yeni zamlar değil, yeni indirimler bekliyorum. Kültür istismarı yapan yayınların, haber programlarının ,dizilerin tv’den kaldırılmasını bekliyorum.

Her sabah aynı telden çalan, dün öyle bugün böyle konuşan kıvrak spikerlerin, eşşek arıları tarafından istila
edilmesini bekliyorum.

Kadınlarların toplumun her kesiminde seslerinin daha Gürses çıktığı, çocukların daha fazla korunduğu, işçilerin daha insani koşullarda çalıştığı günlerin bir an evvel gelmesini bekliyorum.

Elbette kendimden de beklediğim , bir takım şeyler var.
Örneğin: iki yıldır bir türlü bitiremediğim kitabıma daha fazla zaman ayırıp, son revüzyonlarını tamamlayıp bir an önce okuyucuya sunmayı bekliyorum.

Mutlu Yıllar ..!

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yenilenebilir miyiz ?

  01 Temmuz 2019 Genel, Köşe Yazıları

  Haftalardır kafamı meşgul eden konular üzerine düşünüp duruyorum.Yazacak o kadar çok şey varki, terslikler, zıtlaşmalar, ardarda yapılan hatalar hangisini yazmalıyım diye düşünüp dururken, açık kalan tv'den Cumhurbaşkanın sesi yankılandı; " Yenileneceğiz " Yenilenmek, yapılan hataları bir daha tekrar etmemenin garantisi olamayacağına göre, nasıl " Yenileniriz " ? Bilmem farkında mısınız, toplum olarak öyle bir noktaya geldik ki, bir kelime ile terörist, bir kelime ile yandaş, bir kelime ile fetö yanlısı, bir renk ile vatan haini, iç düşman ola...
 • Kraldan Çok Soytarıları!

  26 Haziran 2019 Genel, Köşe Yazıları

  Bu yazıyı uzun da olsa okuyun… Çünkü; Hayat bu… Bugün varsın, yarın yok… Tuhaf ama gerçek… Dün zirvedeyken bugün yerlerde olmak da yaşamın gerçeklerinden… Ne sonsuz bir yaşam var bu dünyada, ne de zirvede olmak… Her şeyin bir başlangıcı, bir de sonu var… Sonsuzluğun sahibi yalnız yaratan… Ne karşı koyabilirsiniz, ne itiraz edebilirsiniz O’nun adaletine… "Keşke" dersiniz içinizden ama… O keşkeler sizi boğacak duruma geldiğinde de iş işten geçmiş olur zaten… Öyleyse keşke demeden yaşamak için, hayatın farkında olmak gerekmez mi?.. Yani farkı far...
 • SAMİMİ RİYAKARLAR

  17 Haziran 2019 Köşe Yazıları

  Geçen gün bir grup arkadaşlar ile birlikte oturup, güzel bir sohbet ortamı gerçekleştirdik. Sohbet öyle bir konuma geldiki günümüzde bazı insanoğlunun samimiyetinin tartışıldığı ve bu tür insanlardan dolayı insanlığa güvenin yok olma noktasına geldiği savunulundu. İşte tam bu sırada Süleyman amca cebinden bir yazı çıkardı. Türkiye Gazetesinde bundan tam 33 yıl önce yazılmış bir yazıyı çıkardı. Yazı sohbetimize bir ışık oldu. İşte bu yazıyı sizler için kaleme aldım. Bu acaip ifade Napolyon Bonapart'a aittir. O, bu sözü, çok usta "iki yüzlül...
 • Başarı yetkiyi kullanmaktır

  02 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  2018-2019 Futbol sezonu öncesi Amasya'da kendinize bir grup bularak başlatmış olduğunuz Yeni Amasyaspor'u elde etme çabanız sonuç verdi. Ama bu sonuç Amasya için büyük hüsran oldu. Sosyal medyayı kullanarak kendinizi gördüğünüz dev aynayı, Amasya'da kendi yandaşlarınız tarafından bazı kesimlere kabul ettirdiniz. Ve hayaliniz Yeni Amasyaspor yönetimini ele geçirdiniz. Bu uygulamayla Yeni Amasyaspor'u şantiyeye (rantiyeye) çevirdiniz! Sezonun ikinci yarısında göreve geldiğinizde; “Hazırlık” maçlarında gövde gösterisi yaptınız! Lig maçları b...
hd porno sikis izle