logo

reklam

Zihin Diyeti


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Merhaba,sevgili Yorum okuyucuları.Sıcak ve huzurlu bir gün sizlerin olsun. Öncelikle ,Afrin’de ‘Zeytin Dalı Harekatında’ görev  alan,kahraman Mehmetçiklerimizin Allah yar ve yardımcı olsun.
Dualarımız kalkan olsun.Cesur gövdelerine.

Zihin Diyeti

Normalde kendimi kısıtlayan bir tip olmama rağmen,artık bir takım kısıtlamalarda bulunmamın vakti geldi diye düşünüyorum.
Sanırım bunu düşündüren ya yaşım, ya da hızla geçen zaman.
Hayatı sadece görünenlerden ibaret sanıp ona göre yaşamak ve insanları bu şekilde değerlendirmek, kimileri için doğru gelebilir.Böyle düşünmeleri de doğal.Lakin  ben böyle düşünemem.Görüntülerden ziyade; zihinsel görüntü,düşüncelerin estetik duruşu ve sağlıklı olması benim için  son derece önemlidir.
Zayıflama diyetlerinde bir takım  temel ilkeler  vardır:sınırlı enerji almak ve vücudun temel besin ögelerini yeteri kadar tüketmek,azaltmak ya da çoğaltmak gibi.
Benim zihin diyetimde ise ;yaşamımı güzelleştiren,zihnimi dinlendiren, bol oksijenli ilkelerim ve sınırlı şekerlerim var(!)

Sosyal medyayı: Yağlı,tuzlu ve hatta bol şekerli gıdalara benzetiyorum.Beni anlık bile mutlu etmeyen,zamanımı  ve sağlığımı çalan sinsi bir  şeker işte!
Bu yüzden kısıtlıyorum.
Örneğin:
Facebookta, atarlı,giderli,egolu insanları bol yağlı patates kızartmasına benzetiyorum, uzak kalmak ise inanın bana,kekik çayı etkisi veriyor.
WhatsApp, ah whatsap ! whatsaap,artık son zamanlarda güzin ablalık hizmeti ve psikoloji uzmanlarına destek veriyor(!)
Eş,dost buluşmalarında tek söz edilmezken,whatsaap’da psikoloji uzmanı kesiliyoruz.
Ya instagram,o farklı mı sanki ?
Ünlünün,ünsüzün nerede olduğunu,ne yaptığını görmekten,kendi hayatını kaçıyor insan. Ve tam o sırada içimden bir ses şöyle diyor;
Kaldır kafanı bir gökyüzüne bak,
Serçelerin kanat çırpışını izlemek kadar şimdi ne mutlu edebilir seni..!
Hep şunu merak ediyorum,havalı resimler,bol beğeniler,gerçek hayatı ne kadar dolduruyor. Gerçek hayatta kimler beğenip seviyor.
Ne saçma bir avuntu,öyle değil mi?
Devam ediyorum zihin  diyetime;
Bir takım insan tiplerinden uzak durmak,ya da hayatımdan çıkarmak”detoks etkisi” yaratıyor  ve yine bana göre tabi.
Ve buna dayanarak, bazı insanlarla bağımı kesiyorum.Görüşmüyorum.
En tahammül edemediğim tiplerin  başında;
yapmacık,iki lafı bir araya getirmekte zorlanan, insanlar geliyor.
Affedin  beni ama,söyleyeceği üç kelimeden oluşan tek bir cümle… uzatır uzatır ve uzatır.
Bu benim çocukken annemin bana zorla yedirdiği kelle paça çorbasını hatırlatır.Bu yüzden hayatımda yeri yoktur.
Devam ediyorum;
Bağımlılar :Tek düşündükleri kendileridir. Yalnız başlarına hiç bir şey yapamazlar.Bir kafede tek başına vakit  geçiremezler.
Sevdiklerinden değil;sosyal kaygılarından!

Rekabetciler:Giyim  tarzınızdan tutunda,hobilerinize kadar..her konuda rekabet ederler.

Dedikoducular: Bunu  kaçak içki gibi düşünün. Midenizi ve damarlarınızı alt üst etmekle kalmaz,hayatınızı bir kâbusa çevirebilirler.

Kötümserler,kolaycılar ve kurgu ustaları.
Bu liste uzar gider..
Zihin diyetime bir son  verirken,şunlarıda eklemeden edemedim:
Televizyonu,telefonu,bilgisayarı kapatmak.
Biraz yalnız kalmak,yalnız yürümek,kuşların şarkısına kulak vermek,dağları seyretmek ,zihnin sonsuz  derinliklerinde gezinirken; gökyüzüne de “seviyorum” bakışı atmak,zihin  diyetime dahil.

Bu hafta sizlere;
“Bir insanın bilgisi vardır, pratiği yoktur, fakat bir diğerinin bilgisi de, pratiği de, yeterli tecrübesi de vardır.”sözleriyle gönlüme taht kurmuş olan Nizam-ül-Mülk’den bahsetmek istiyorum.
Nizam-ül-Mülk, 1018 yılında İran’ın, Tûs şehrinde doğmuştur.Asıl adı, Hâce Kıvamüddin Ebû Ali Hasan bin Ali’dir.
Yirmi dokuz sene Büyük Selçuklu devletine, dirâyet ve adaletle hizmet eder.Akılllı ve tedbirli,merhametli,zeki onun güzel sıfatlarındandır..Sultan Alparslan’nın vefâtıyla veliaht, Melik Şah’ın geçmesini sağlayıp nizam ve âsayişin korunmasında muhaffak olmuştur.
Felsefeye olan yoğun ilgisi onu çağının filozoflarından etkilenmesine yol açmıştır.
Ömer hayyam ve Farabi en çok etkilendiği filozoflardır.

Yazdığı siyasetnamesi ile günümüz yöneticileride
dahil her dönemdeki yöneticilere hitap eden,hayranlık uyandıran bir devlet adamıdır.

Bir rivayete göre; fakir ve kimsesiz bir kadın, vezir Nizam’ül-Mülk’den bir müşkilinin halledilmesi için yardım istemiş. Nizam’ül-Mülk de durup onunla konuşmaya başlamış. Bunun üzerine vezirin mabeyncilerinden biri o kadını Nizam-ül-Mülk’ün yanından uzaklaştırmak istemiş. Vezir, mabeyncisinin bu hareketini çok çirkin görmüş ve “Muhakkak ki ben sana bu gibilere yardım edesin diye vazife verdim” diyerek onu haciblikten uzaklaştırmış.

Sevgi ve Saygıyla kalın.Mutlu haftalar efendim!

Share
166 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Homo sapiens,Ön yargı,Centilmen Dede..

  21 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Gectiğimiz aylarda internette dolaşan bir video ve haberlerede konu olan,yaşlı bir insanın, yaşına ve insanlığına yakışmayan hali beni fena halde etkilemişti. Bir insanın daha doğrusu,evrimini tamamlayamamış "homo sapiens'lerin" insanlık dışı davranışları yüzünden,diğer insanlara karşı olumsuz tavırlar takımamız, Kurunun yanında yanan yaş odun meselesi.. Devir değişti,güven kavramı silinip gitti. İnsanlar da boş durmadı tabi değişen teknoloji ile onlarda değişti.Modern görünümlü, taş devrinden kalma ilkel beyinleri hariç. Artan suç ve şidd...
 • Üç Eşikli Kültür Şehri Amasya.. !

  19 Nisan 2018 Köşe Yazıları

    Amasya Târihi ve Kültürel değerleriyle ve Coğrafi konumuyla benzersiz ve mistik bir şehir. Bir çok medeniyete tanıklık etmiş,onlardan kalan kültürel değerlerini büyük bir sadakatla koruyabilmiştir. Kendine özgü mimari yapısı ile (restore edilmiş) Yalı boyu evleri,Beyazit Cami,Büyük Ağa Medresesi ve yetiştirdiği Şehzadelerin heykellerinin bulunduğu alanlarda;Osmanlı tarihinin izlerini görebilmeniz mümkün.. Hititlerin Başkenti olan Hattuşaş kalıntılarını Çorum'da, Roma dönemine ait antik hamam kalıntılarına Terzi Köy'de rastlayabilir...
 • Görünürde her şey var ama aslında hiçbir şey yok !

  09 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Bir kaç gün önce günlük gazetemi alıp, köyümüze doğru giden otobüslerden birine bindim. Atmışlı yaşlarda, yüzünde hayatın zorluğunu ifade eden bir anlatımla,bir teyze beni görür görmez el sallayıp yanında yer olduğunu söyledi,beni tanımış olabilceğini düşündüm ve memnuniyetle yanına oturdum.Yanımızda hoş alımlı genç bir bayan daha vardı..Kucağımdaki gazete ve kitaplar teyzenin dikkatini çekmiş olmalı ki dakikalarca bakınıp durdu. Kitap kurdu olacağı aklımdan bile geçmezdi.! Çantasından gözlüğünü çıkarıp gazeteyi istedi, gazeten...
 • Oldu mu be Amca !

  02 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Amasya’da Afrin harekatına katılan askerlere destek amacıyla düzenlenen kampanya kapsamında termal içlik, elma, kuru soğan ve patateslerden oluşan yaklaşık dört tır dolusu malzeme gönderen ve afrin harekatı boyunca adeta seferberlik ilan eden,insanları iyiliğe yardimseverliğe sevk eden, içimizde birlik ve beraberlik duyguları uyandıran ve bir an olsun desteğini esirgemeyen; Amasya Belediyesi son olarak da Afrin’deki Mehmetçiklerin telefon görüşmeleri için kampanya düzenleyip bin adet taşınabilir şarj cihazı göndermiş. Amasya Belediyesini ve Hay...